Goran Beus Richembergh, autor knjige o povijesnim zagrebačkim gradonačelnicima i njihovom radu, govorio je u Novom danu o dostignućima najznačajnijih zagrebačkih gradonačelnika te koliko je uspješan bio Milan Bandić u odnosu na njih.
Od prvog gradonačelnika Janka Kamaufa, koji je prvi izmjerio područje grada i popločao glavne ulice, preko Josipa Dvoranića koji je nakon potresa 1880. restautirao Crkvu sv. Marka, katedralu, započeo gradnju mirogojskih Arkada i gradske kanalizacije, do Vjekoslava Heinzela, jednog od najvećih gradonačelnika Zagreba svih vremena, za čijeg je mandata Zagreb postao najveće industrijsko središte na ovom području, Goran Beus Richembergh proveo je gledatelje kroz povijest gradskih čelnika.
Richenberg, međutim, smatra da je Milan Bandić, s obzirom na resurse koji su mu bili na raspolaganju i vremenski period u kojem je bio na čelu grada, morao napraviti više.
“S obzirom na to da najduže vladao, živio u vremenu kad je centralizacija moći bila neusporedivo veća nego kod svih prethodnika u svim epohama, mislim da se moralo napraviti puno više. Imao je ogroman novac kroz 21 godinu. Ne možemo reći da ništa nije napravio. Iza njega ostaje rotor, obnovljeni Bundek, regulirana Radnička cesta, probijena Branimirova, MSU, ali sve to skupa je iznimono malo u odnosu na gradske potrebe. Na građanima je da ocijene je li njegov učinak bio dovoljan. To će valorizirati u budućnosti. Volio bih da budući gradonačelnici promisle o baštini prethodnika i da interes grada i građana bude primaran, da se Zagreb, pogotovo sad nakon potresa, ne obnovi nego da se ovo shvati kao prilika kao što je to Dvoranić shvatio nakon potresa 1880. ili Pirker nakon poplave, da je ovo razvojna prilika koju se ne smije propustiti. Na dispoziciji su veliki novci, ali stvar je volje i želje da se napravi više. Ovo je prilika za novu eru. Samo ljudi koji vide Zagreb deset godina unaprijed, zaslužuju biti gradonačelnici”, rekao je Richembergh.
O detaljima dostignuća Pirkera, Kamaufa, Hofmana, Amruša, Adolfa Mošinskog, Stjepana Srkulja, Heinzela i drugih, poslušajte u videu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!