U velikoj akciji USKOK-a i policije u subotu je uhićeno nekoliko ljudi za koje se sumnja da su počinili kaznena djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju i pomaganja u zlouporabi povjerenja u gospodarskom poslovanju, sve u sastavu zločinačkog udruženja te kaznena djela pranja novca, kojime su Inu oštetili za više od milijardu kuna. Uhićen je jedan od direktora u INA-i, njegov otac, šef Hrvatske odvjetničke komore, bivši šef hrvatske MMA lige te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije. Sve ih se tereti za pranje novca na način da su u transakcijama prirodnim plinom na štetu dva trgovačka društva pribavili korist veću od 800 milijuna kuna.
Sve o jučerašnjoj akciji policije možete pronaći OVDJE.
TIJEK DOGAĐAJA IZ MINUTE U MINUTU
Svi osumnjičeni idu u zatvor
Za petero uhićenih zbog malverzacija s prirodnim plinom koje Uskok sumnjiči za zločinačko udruženje, zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, pomaganja u tom nedjelu i pranja novca određen je jednomjesečni istražni zatvor, doznaje se u nedjelju na zagrebačkom Županijskom sudu.
U akciji koju su u subotu pokrenuli Uskok i policija na meti istražitelja našli su se direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.
Šteta za INA-u navodno prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca je gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za preko 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68,9 milijuna kuna.
Na računu njihove tvrtke OMS-Ulagenje ostalo još preko 200 milijuna kuna protuzakonito ostvarene odbiti.
Istražitelji sumnjaju da je Škugor od lipnja 2020. do 27. kolovoza 2022., u Zagrebu, Šibeniku i Vinkovcima, kao direktor Plina i energije Industrije nafte i zamjenik predsjednika nadzornog odbora Plinare istočne Slavonije povezao u zajedničko djelovanje ostale osumnjičenike pri čemu su prirodni plin kojim raspolaže Ina prodavao po cijenama ispod tržišne cijene.
U realizaciji plana, prvookrivljeni je odredio da drugookrivljeni u ime okrivljenog društva ishodi od HERA-e dozvolu za obavljanje energetske djelatnosti trgovine plinom, što je drugookrivljeni i učinio, priopćio je Uskok.
Ina je u konačnici oštećena je za najmanje milijardu kuna, a okrivljenici i okrivljeno društvo su ostvarili nepripadnu imovinsku korist od najmanje 848 milijuna kuna, sumnjaju istražitelji.
Otkrivaju i da su osumnjičeni kupovali plin od Ine po 19,5 eura, a prodavali po čak 210 kuna. Škugor je, kako se doznaje, na ispitivanju ustvrdio da nije kriv te da je plin prodavan prema poslovnoj politici Ine.
Kako se branio direktor u Ini?
Direktor u Ini Damir Škugor, kako javlja Večernji list, na ispitivanju se branio da nije kriv i da prodaja plina ispod cijene nije nešto što je on sam smislio, nego je tvrdio da se radilo o poslovnoj politici Ine.
Podsjetimo, on je tvrtki svog prijatelja plin prodavao po fiksnoj cijeni od 19 eura, a potom je ta tvrtka plin dalje prodavala po cijeni i po 210 eura, odnosno deset puta većoj cijeni.
Filipović sazvao sastanak s upravom Ine
Ministar gospodarstva, Davor Filipović, koji je bio član nadzornog odbora INA-e, sazvao hitan sastanak s upravom INA-e koji je odredio za ponedjeljak. Sastanak ministra Filipovića i uprave Ine održat će se u ponedjeljak u 9 sati u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.
Više pročitajte OVDJE.
Bivši šef USKOK-a za N1:
Bivši šef uskok-a, Željko Žganjer, gostovao je u Dnevniku u 18 i komentirao veliku akciju policije i USKOK-a u kojoj je uhićeno pet osoba, a INA oštećena za više od milijardu kuna.
“Kad čitamo priopćenja, sve je vrlo vrlo jasno, toliko očigledno da čovjek naprosto ne povjeruje da je to doista tako odrađeno. Vidjet ćemo što će daljnji tijek postupka donijeti i pokazati. Bit će vjerojatno priče oko dijela inkriminacije da je postojala svijest da će 2021. godine plin znatno poskupjeti. Na temelju čega se to tvrdi sada u rješenju teško možemo vidjeti”, rekao je Žganjer.
Više pročitajte OVDJE.
Kad će početak ročišta?
Početak ročišta očekuje se tek u 18:30 sati.
Oglasila se i Porezna uprava
"Samostalni sektor za financijske istrage Središnjeg ureda Porezne uprave proveo je višemjesečno financijsko istraživanje u suradnji s PN USKOK-om i Uredom za sprječavanje pranja novca Ministarstva financija te koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, slijedom čega je USKOK-u podnio kaznenu prijavu protiv pet fizičkih i jedne pravne osobe zbog više kaznenih djela iz područja gospodarstva. Naime, osnovano se sumnja da su prijavljene osobe, osobno ili kao pomagači, počinile kaznena djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, sve u sastavu zločinačkog udruženja, kao i kazneno djelo pranja novca (čl. 246. i čl. 38. u vezi s čl. 329. i čl. 265. Kaznenog zakona).
Osnovano se sumnja da su prijavljene osobe, u razdoblju od lipnja 2020. do kraja kolovoza 2022., u transakcijama s prirodnim plinom na štetu trgovačkih društava pribavile imovinsku korist za sebe i druge u ukupnom iznosu od 848.053.098,12 kuna. Organiziranim djelovanjem kod društava prodavatelja plina, prijavljenom trgovačkom društvu kao kupcu neosnovano su osigurali povoljnu, fiksnu cijenu plina neovisno o promjenama cijene na energetskom tržištu. Tako kupljeni prirodni plin kontinuirano su prodavali inozemnom kupcu po tržišnim cijenama na relevantnim platformama za trgovinu plinom, na koji način je nastala šteta za trgovačka društva koja su plin prodavala u iznosu od 1.046.462.795,52 kuna.
Kako bi se stvorio privid zakonitog izvora sredstava, nepripadno stečena imovinska korist isplaćivala se u obliku dohotka od kapitala i pozajmica, a također se, putem bankovnog računa rodbinski povezane osobe, prikriveno isplaćivala osobi koja je imala ključnu ulogu u organizaciji i omogućavanju štetne prodaje plina. Potom se dio nezakonito stečenog novca ulagao u nekretnine i vozila čime su ostvareni elementi pranja novca od najmanje 15.499.635,38 kn.
Samostalni sektor za financijske istrage (SSFI) obavlja poslove analize i financijskog istraživanja prvenstveno u predmetima u kojima postoje ozbiljne naznake organiziranog kriminaliteta, koruptivnih kaznenih djela i kaznenih djela subvencijskih prijevara na štetu sredstava Europske unije", kazali su iz Porezne uprave.
Oglasili se policija i USKOK
Detalje akcije opisali su i policija i USKOK.
Više pročitajte OVDJE.
"Prema ovoj ekipi Ćaća izgleda kao sitan džepar"
Najnoviju aferu u INA-i na Facebooku je komentirao Dražen Oreščanin iz Glasa poduzetnika. On kaže da "prema ovoj ekipi Ćaća izgleda kao sitan džepar".
Više pronađite OVDJE.
Deset pitanja o aferi u INA-i
Predsjednik stranke Fokus Davor Nađi na Facebooku je objavio deset pitanja na koja trenutno nema odgovora, a tiču se najnovije afere u INA-i.
Više pronađite OVDJE.
Ročište kod istražnog suca
Ročište kod istražnog suca na kojemu će biti odlučeno o određivanju zatvora bit će održano nakon 16 sati, javlja naš Ivan Hrstić koji sve prati na terenu.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare