S poskupljenjima se građani suočavaju dulje vrijeme, no čini se da nas pravi val poskupljenja tek očekuje. Veliki dobavljači najavili su trgovcima čak 60 novih cjenika, što znači da nas od 1.3., po svemu sudeći, čeka novi skok cijena u trgovinama.
Građani već sada zbrajaju svaki cent koji potroše, pa im se na spomen najavljenih poskupljenja od 1. ožujka – mrači pred očima.
“Pokušavamo bit mađioničari i nekako se snaći u svemu tome. Stvarno je sve preskupo, a kamoli da još poskupljuje”, kazao nam je jedan građanin.
“Da je sad već teško, jest. A kak’ će biti još kasnije ak’ to poskupi, nek’ nam je Bog na pomoći”, zabrinuto nam je rekla i gospođa s kojom smo razgovarali.
“Treba dati malima, penzionerima i onima koji su potrebiti, a ovi gore, naši vladari, nek’ smanje sebi”, poručuje još jedna naša sugovornica.
Iz najveće trvtke za distribuciju u zemlji kažu – sve će biti još skuplje. Oni svoje usluge neće poksupljivati, no bit će prisiljeni prenijet cijene od proizvođača na tržište.
“Na poskupljenje u idućih 15-ak dana sigurno treba računati i bit ćemo sretni ako ta poskupljenja ne budu veća od 8 do 10 posto. Ne može se ovog časa kazati da će svi proizvodi poskupjeti, neki će proizvođači više poskupjeti, neke kategorije roba više, neke manje”, kazao je za N1 Branko Roglić, vlasnik distribucijske grupacije Orbico.
Trgovci su dobili najavu promjena cijena od 70-ak dobavljača. Gotovo da nema stranog artikla koji za 15-ak dana neće poskupjeti – riječ je o multinacionalnim kompanijama od Nestlea, preko Coca Cole, sve do Loreala – prehrana, kozmetika, piće i ostalo. S druge strane, većina domaćih proizvođača iz prehrambene industrije nije im se priklonila.
“Prva runda obavijesti je bila nakon Nove godine, komunicirali smo s dobavljačima i zamolili ih da se to odgodi, i jesu. Ali 1. ožujka ima onih koji inzistiraju na promjenama cijena i mislim da će se tu teško moći nešto promjeniti”, kaže Ivica Katavić, predsjednik Udruženja trgovine pri HGK.
Popis dobavljača trgovci su poslali prema nadležnom Ministarstvu gospodarstva. Sada se u pregovore pokušava ubaciti i država kako bi razgovarali s kompanijama i ishodili odgodu.
“Naravno da ćemo pratiti situaciju i razgovarati sa svima onima s kojima je potrebno kako bismo razumjeli zašto bi došlo do poskupljenja”, rekao je ministar financija Marko Primorac.
I ministar Filpović će se uključiti aktivnije u razgovor s trgovcima.
“Cijeli tim Vlade radi na pripremi mjera nakon 1. travnja, u tom procesu razgovarat ćemo s gospodarskim subjektima koji imaju ovakve najave. Ono što mi činimo svo vrijeme je da taj teret ove velike globalne krize bude što manji za građane”, poručuje premijer Andrej Plenković.
Svjetski proizvođači poskupljenje pravdaju visokim ulaznim troškovima – pozivaju se na inflaciju, rast cijena sirovina, energije i povećanja plaća. Sektor energetike u međuvremenu se smirio pa sindikatima nije jasno čemu dizanje cijena.
“Ozbiljnog razloga u ovom trenutku za poskupljenje nema. Ljudi mogu izabrati hoće li kupiti strani ili domaći jogurt, čokoladu, toaletni papir, ali sve ovisi o tome koliko će se tu povući za stranima i domaći da vide prigodu da dodatno zarade i preokrenu”, rekao je sindikalist Krešimir Sever.
Plaće, u većini slučajeva nisu pratile inflaciju pa izgleda da će građanima, kojima je i sada teško doći do kraja mjeseca bez minusa, biti samo još teže.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!