Hrvatski sabor u četvrtak će otvoriti raspravu o prijedlogu osnivanja istražnog povjerenstva vezanog za navodne nezakonitosti o poslijeratnoj obnovi.
Izvjesno je da će vladajuća većina odbiti taj prijedlog, ali iz SDP-a već najavljuju novu interpelaciju. Ovog puta to je zbog zastoja u procesu obnove nakon potresa. Peđa Grbin za Večernji list govorio je što im je motiv.
“Evidentno je da je obnova stala. Interpelaciju smo predali točno šest mjeseci nakon što je razorni potres pogodio Sisak, Petrinju i okolicu. Tamo se dogodila strašna stvar. Nismo zadovoljni kako sve napreduje kako bismo dobili kraj u kojemu ljudi mogu ponovno živjeti”, rekao je.
“Ne želimo dopustiti da problem obnove bude pometen ispod tepiha, da se zaboravi na ljude koji su u kontejnerima bez klime. Želimo natjerati Vladu da radi svoj posao, da se obnova ubrza”, dodaje.
SDP u interpelaciji upozorava na komplicirane procedure, a Grbin ističe kako je Zakonom o općem upravnom postupku otvorena mogućnost elektroničke dostave.
“Dostava između dva tijela u istoj zgradi ide preko Hrvatske pošte. Naprosto mi nije jasno zašto se to ne primjenjuje. Obnova je raspoređena u nekoliko tijela, komunikacija među njima ne komunicira.
Zbog čega onda imamo to raspoređeno među tri tijela. Bilo bi logično da stavimo to pod jedan krov. Nije normalno da se ravnatelj Fonda i ministar javno prepucavaju”, rekao je.
Osvrnuo se i na financiranje obnove.
“Većina stvari je prebačena na građane. Postoji dio koji bi sami mogli snosili troškove, ali većina onih koji su stradali u potresu to ne mogu sami. Dugo moraju čekati da dobiju sufinanciranje”, kaže i dodaje kako postoje i oni koji žele prevariti građane kojima nedostaje znanja da pronađu kvalitetnu osobu za obnovu.
“Ono što smo uspjeli ishoditi je da se kod Banijskog potresa ljudima koji su stradali osigura 100-postotna obnova. U Zagrebu se to nije dogodilo, sada je na državi da nađe rješenje. Kad smo predlagali da se Zakon o obnovi proširi, predlagali smo da ne bude samo jedan prag. Predložili smo da se prag stupnjeva, ovisno o materijalnim prihodima”, objasnio je.
“Bliže sam tome da bih podržao obavezno cijeplje, nego ne”
Komentirao je i najave vladajućih da će potpore poduzetnicima vezati za cijepljenje:
“Kada je cijepljenje počelo, tada je bio velik nedostatak. Pitali smo Vladu imaju li alternativne metode nabavljanja cjepiva, nije ih bilo. Kada smo razgovarali o opozivu Beroša, padao je interes za cijepljenje.
Siguran sam da svako od nas poznaje jednu osobu koja ne može primiti cjepivo. Kad sebe cijepiš, štitiš tu blisku osobu koja se ne može cijepiti, zbog zaštite društva. Kada trebamo nešto napraviti, onda moramo izabrati dobar put. Ovo vezivanje potpora uz cijepljenje je po meni promašeno, radi se o prikrivenom uvođenju obveznog cijepljenja. Siguran sam da će Vlada naći nekakav put kojim će to učiniti ustavnim ili zakonitim. To što će nešto na kraju biti proglašeno ustavnim, ne znači da će biti dobro. Napravite analize i recite da je obvezno, ali nemojte poduzetnike koji nemaju mehanizama da natjeraju radnike da se cijepe sankcionirati”, rekao je.
O uvođenju obaveznog cijepljenja, kaže:
“Hoću vidjeti odgovarajuća istraživanja, ali bliži sam tome da bih to podržao, nego ne”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare