Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvenih istraživanja, bio je gost Dnevnika N1 televizije gdje je komentirao održavanje online nastave u Hrvatskoj.
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs izjavio je da će nastava u osnovnim i srednjim školama početi 18. siječnja, s tim da će se za učenike nižih razreda osnovnih škola kao i za četvrte razrede srednjih škola održavati u školi, a za ostale online.
“Ovakvo rješenje je kratkotrajno u redu, ali isključivo kratkotrajno. Naime, ako bi ovakvo stanje bilo dugotrajno mislim da bi posljedice po mlade ljude i djecu, po roditelje, obrazovne radnike, bile dugoročno štetne. Ako promotrite generacije u školi, one se nalaze u drugoj godini svojeg obrazovanja koje nije optimalno. Posljedice takvog obrazovanja nisu samo te da postoje rupe u znanju, posljedice su i psihološke i fizičke. Po meni bi najbolje rješenje bilo nastava bila uživo”, kazao je Jokić i dodao:
“Mislim da su škola i obrazovanje važno za osobni i socijalni razvoj mladih ljudi.”
Jokić navodi da i sam govori iz perspektive roditelja te tvrdi da u ovoj situaciji opterećenje roditelja tijekom online nastave nije toliko važno koliko je važna dobrobit djece.
“Nije toliko važno opterećenje roditelja nego dobrobit djece i mladih. Dobrobiti ukazuje na to da je škola uživo višestruko korisna i bolja od online škole, što znači da online školu treba odbaciti.”
Govoreći o online nastavi, Jokić je kritizirao ministarstvo znanosti i obrazovanja.
“Treba uputiti kritiku ministarstvu znanosti i obrazovanja jer od prošle godine nije učinilo dovoljno da učini online nastavu učinkovitom, dobrom i adekvatnom zamjenom učioničkoj nastavi. Iskustvo proljeća 2020. godine i te godine ukazuje na to da je za neke radni u online nastavi trajao jedan klik, samo tu sam, dok je za neke nastavnike i još veći broj djece trajao po 15 sati”, rekao je Jokić i dodao da je potrebno ravnomjerno rasporediti i strukturirati radni dan.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare