Kako 100 tisuća uvezenih komaraca može pomoći Zagrebu?

Vijesti 21. lip 202314:50 0 komentara

Ana Klobučar iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar bila je gost N1 Studija uživo u kojem je komentirala pilot projekt uvoza 100 tisuća komaraca iz Italije.

“Brojni su komarci u Slavoniji i Baranji, no i u Zagrebu im je povećana brojka. Komarci koje uvozimo zapravo nisu iste vrste komaraca koje nas gnjave. Kod nas obitavaju poplavne vrste komaraca, a mi iz Italije uvozimo sterilne mužjake tigrastog komarca. Poplavne se vrste razmnožavaju na prirodnim staništima dok je tigrasta vrsta komaraca invanzivna tropska vrsta koja se ovdje udomaćila i razmnožava se u umjetnim leglima, u malim vodama stajaćicama u našem okruženju. To se odnosi na vodu u vrtovima, dvorištima, vazama na grobljima, slivnicima, u svim malim vodama”, kazala je Ana Klobučar iz Zavoda za javno zdravstvo.

Stručnjakinja navodi da je korištenje sterilnih mužjaka jedna od bioloških metoda u borbi protiv tigrastih komaraca. Metoda se provodi na način da se sterilni mužjaci pare s našim divljim ženkama iste vrste.

“Ženke će polagati jaja koja neće donositi potomstvo. Ako će to trajati neko dulje vrijeme, postupno ćemo smanjivati broj invanzivne vrste na tom području, biološkom ćemo metodom smanjivati broj komaraca. Bitno je da i građani vode računa o malim stajaćicama”, rekla je te je dodala: “Prvo puštanje 50 tisuća sterilnih mužjaka bit će sutra poslijepodne na području Cvjetnog naselja. Komarci će biti markirani markirani bojom, a nakon puštanja ćemo promatrati njihovo ponašanje u urbanoj sredini”.

Klobučar kaže kako je za ovu biološku metodu bilo potrebno ishoditi dopuštenje ministarstva gospodarstva.

“Kolege u Puli to već provode drugu godnu zaredom. Komarci se inače prevoze u kutijama koje zadržavaju niske temoerature u kontroliranim uvjetima. Iz kutija ćemo ih ispustiti sa zemlje, a nakon ispuštanja potrebno je neko vrijeme da im se temperatura prilagodi. Mužjaci komaraca ne bodu, građani se ne moraju bojati. Građani mogu biti mirni jer ne ovi komarci ne izazivaju alergijske reakcije, neće bosti i bitno je da znaju da ljudi znaju da je to naš pilot projekt”, kazala je Klobučar.

Ona navodi da komarci koji su sad brojni na području Slavonije nisu zdravstveno značajne vrste, ali kasnije nastupanjem viših temperatura, postaju sve brojnije i aktivnije druge vrste.

“Naš domaći komarac može biti prijenosnik virusa Zapadnog Nila. Ne možemo reći da Hrvatska nije mjesto gdje se pojavljuju bolesti. Naši lokalni tigrasti komarci mogu prenijeti zarazu s druge zaražene osobe”, zaključila je.

N1

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!