Masovna ubojstva u Srbiji: “Djecu ne treba ‘psihijatrizirati'”

Regija 07. svi 202311:57 0 komentara

O konkretnim načinima kako pomoći djeci da shvate što se dogodilo proteklog tjedna u Srbiji, kako prepoznati problem, kako reagirati u obitelji i u školi, govorio je u Točki na tjedan dr. Igor Salopek, voditelj Integrativnog centra mentalnog zdravlja.

Salopek kaže kako se iz svake tragedije može izaći na dva načina: uz poremećaj ili uz rast. Dodaje kako se nada da će ove situacije biti prilika za rast i društvu i pojedincima. “S djecom uvijek treba razgovarati, i o ovome i biti apsolutno transparentan. Treba razgovarati, ali ne ih time zatrpavati. Informirati se da, ali pretjerano izlaganje ovakvim informacijama je štetno”, kaže.

Prema novim istraživanjima s djecom razgovaramo tek 15-ak minuta dnevno, a to je premalo, upozorava. Navodi i da djecu ne pitamo kako su i da ih ne čujemo kada nam govore. “S djecom se mora graditi odnos povjerenja”, kaže.

Na pitanje kako djeci objasniti konkretan slučaj, kaže kako moramo biti oprezni. “Nasilje nije prihvatljivo, ne postoji tolerancija na nasilje. Ako su naša djeca žrtve nasilja, moramo im pomoći, ali djeca mogu biti i počinitelji i tu treba povući granicu da to nije prihvatljivo. Nasilje postoji oduvijek, ali smo mi ti koji biramo nasilje i biramo biti oni koji će biti destruktivni ili konstruktivni. Uvijek možemo izabrati biti dobri ljudi. Moramo svojoj djeci pokazati primjerom jer djeca upijaju ponašanja roditelja i ponašat će se kako se ponašaju roditelji”, kaže.

“Ne postoji ograničenje koliko puta mogu svom djetetu reći da ga volim, zagrliti ga…”, kaže Salopek dodajući da se djecu mora naučiti da prenesu emocije.

Salopek kaže kako “djecu ne treba ‘psihijatrizirati'” jer je izuzetno malo djece koja imaju takav problem. Govoreći o slučajevima iz Srbije, gdje su u dva dana dva mlada čovjeka u masovnim pucnjavama ubila 16 ljudi, Salopek kaže: “Mediji pokušavaju staviti psihijatrijski poremećaj kod jednog ili drugog. Dokazano je da se ovakva djela najčešće ne događaju kod onih koji imaju imaju psihijatrijske boelsti. Zbog te stigme se ljudi boje potražiti pomoć i problemi postaju sve intenzivniji”, zaključuje Salopek.

“Djeci moramo dopustiti da pogriješe. Pretvarajući dijete u savršeng robota mu činimo izuzetnu medvjeđu uslugu. Dopustimo im da pogriješe, to je izuzetno važno jer kroz svoju pogrešku, kroz to kako se nosim s njom i izađem iz nje mogu shvatiti i tuđu pogrešku pa i tugu i neuspjeh”, zaključuje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!