Interventna policija obilježila je u petak 20 godina osnutka, a na svečanoj akademiji uz čelnike MUP-a i Ravnateljstva policije bio je i direktor njemačke interventne policije po čijem je modelu nastala ova hrvatska policijska jedinica za složenije zadatke.
Ravnatelj njemačke interventne policije Andreas Backhof rekao je da hrvatska policija kroz interventne jedinice zadovoljava europske standarde i to na jako visokoj razini. Istaknuo je i da druge države traže savjete od hrvatske policije prilikom ustrojavanja odgovarajućih policijskih jedinica što zaslužuje veliko poštovanje i priznanje, izvijestio je MUP.
“Stajali smo i stajat ćemo uz vas, savjetom, djelom i podrškom – kroz sve to vrijeme i mi smo učili od vas. Mi ne njegujemo samo strogo poslovne partnerske odnose na ravnopravnoj osnovi unutar policije. Kroz neko vrijeme razvili smo prijateljske odnose koji se temelje na uzajamnom poštovanju i povjerenju”, kazao je Backhof.
Državna tajnica u MUP-u Irena Petrijevčanin Vuksanović ustvrdila je da je u odnosu na prethodne godine porasla potreba za uključivanjem interventne policije u razne svakodnevne zadaće te se značajno proširila vrsta i tematika poslova koje interventna policija obavlja.
Glavni ravnatelj policije Nikola Milina se zahvalio svim pripadnicima interventne policije naglasivši da uz specijalce upravo oni obavljaju najzahtjevnije zadaće. Podsjetio je da interventna policija aktivno sudjeluje u širokoj lepezi policijskih zadaća, a posebno naglasio njihov angažman na zaštite hrvatske granice – najduže vanjske granice Europske unije.
U MUP-u podsjećaju da interventna policija uz svoje temeljne poslove sudjeluje u složenijim kriminalističko-taktičkim situacijama kao što su potjere, pregledi objekata i prostora, zasjede, racije, blokade prometnih i drugih površina.
Značajna je uloga interventne policije i u pružanju pomoći drugim tijelima državne uprave, uhićenju opasnih kriminalaca, ali i ronilačkim akcijama te visokorizičnom osiguranju štićenih osoba.
Interventna policija angažira se i u slučajevima opće opasnosti prouzročene elementarnim nepogodama i katastrofama te svim zadaćama gdje je potrebna nazočnost većeg broja timski obučavanih policajaca, ističu u MUP-u.
Milina o aktualnim slučajevima
Na pitanje o slučaju predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića kojega je muškarac s Hvara nazvao ‘Njonjo’, a zbog čega je reagirala policija, Milina kaže: “Vidio sam medijske napise, ali u slučajevima kada su u pitanju štićene osobe potpuno su drugačiji protokoli postupanja, poseban je režim prikupljanja obavijesti i moguće ugroze takvih osoba. Policija je dužna provjeravati činjenice i nikako ne stoji teza da netko upravlja policijom, da joj netko nalaže da nešto treba činiti ili ne činiti. Tu je uključen cijeli sigurnosno-obavještajni sustav koji prikuplja obavijesti o eventualnim ugrozama štićenih osoba, rekao je Milina i dodao da u konkretnom slučaju nije utvrđeno da ima elemenata kaznenog djela.”
O Festivalu slobode Milina kaže: “Bilo je već festivala slobode u više gradova, pa i u Europi, i mi imamo iskustvo. Policija će voditi računa da se održava javni red i mir, a bit će uključene i druge službe koje će paziti na poštovanje epidemioloških mjera. Policija će djelovati srazmjerno i ukoliko bude kršenja, to će se procesuirati. Ali i danas je naglašeno da se trebaju poštovati ljudska prava i omogućiti svakome da prosvjeduje. Ukoliko se utvrdi kršenje propisa, to će se i procesuirati”, rekao je Milina, prenosi HRT.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!