Unatoč žestokim javnim sukobima i prozivkama, predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković uspjeli su se usuglasiti oko važne teme vezene uz nacionalnu sigurnost.
Kako doznaje Nacional, riječ je o unutarnjem preustroju Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA), do kojeg je došlo zbog porasta kibernetičkih napada na važne resurse državnih institucija. Sve raširenija pojava hibridnog djelovanja, često ruskog podrijetla, ne prijeti samo Hrvatskoj, već predstavlja i opasnost za sigurnost europskih institucija. Posljednjem takvom većem slučaju svjedočili smo ljetos, kada su hakeri napali KBC Rebro i ukrali baze podataka.
Veće nadležnosti
Za spomenuti preustroj bila je potrebna suglasnost većeg broja tijela državne uprave i institucija, među njima i Ureda predsjednika, koji se usuglasio s promjenama nakon što su to učinila ministarstva europskih i vanjskih poslova, financija i uprave. Prijedlog je potom usvojen na Vladi.
Iako promjene na prvi pogled djeluju nezanimljivo, riječ o širokom zahvatu koji značajno mijenja unutarnji odnos snaga unutar SOA-e. Riječ je o prilagodbi SOA-e Zakonu o kibernetičkoj sigurnosti, kojim je Agencija dobila najveće nadležnosti i potpuno novi opseg poslova. Postala je središnje državno tijelo za kibernetičku sigurnost, pa je u njenom ustroju trebalo formalno osnovati Nacionalni centar za kibernetičku sigurnost.
Izvor blizak Vladi za Nacional je rekao da bi SOA trebala razvijati i koordinirati cijeli nacionalni sustav za otkrivanje kibernetičkih prijetnji i zaštitu kibernetičkog prostor. U to spada i SK@UT – sustav za zaštitu uključenih tijela od kibernetičkih napada. Isto tako, SOA bi trebala predvoditi i proces određivanja ključnih i važni subjekata obveznika Zakona o kibernetičkoj sigurnosti. To će obuhvatiti desetke ključnih tvrtki i institucija u Hrvatskoj.
Nacionalni centar za kibernetičku sigurnost u sklopu SOA-e funkcionirat će odvojeno od ostatka Agencije, i to zato što mora djelovati javno, što je različito od uobičajenog tajnog djelovanja SOA-e. Tako će SOA nastaviti funkcionirati po Zakonu o sigurnosno-obavještajnom sustavu dok će Nacionalni centar za kibernetičku sigurnost djelovati sukladno Zakonu o kibernetičkoj sigurnosti.
Promjena u odnosu moći?
Navodno su iz SOA-e već godinama od državnog vrha tražili da se provede organizacijska prilagodba novim okolnostima. Moguće je i da iza te inicijative stoje drugi razlozi. Drugi izvor blizak državnom vrhu za Nacional kaže da su unutarnje promjene bile potrebne kako bi se promijenili odnosi moći i utjecaja Agencije, posebice na lokalnim raznima.
SOA već 18 godina ima isti regionalni raspored s deset regionalnih centara i deset ureda. Centri Agencije bili su posloženi u tri kategorije, vrlo slično kategorijama policijskih uprava. Novim ustrojem centri prve i druge kategorije u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku ostaju na razini centra, dok dosadašnji centri treće kategorije u manjim gradovima prelaze u razinu ureda.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!