650 tisuća kućanstava grije se na plin, ali i dobar dio industrije. Samo u Zagrebu potroši se 60 posto plina, kutinska Petrokemija troši 25 posto, ostalo potroši cijela Hrvatska.
Nekoliko je mogućih scenarija nakon prvoga travnja. Računi će vam biti veći, i to znatno. Sada prosječna obitelj potroši 4875 kuna na godinu na plin, piše Dnevnik.hr.
Ako PDV na plin ostane 25 posto, a cijene ostanu ovako visoke, račun na godišnjoj razni skače na 8625 kuna. Odluče li iz Banskih dvora PDV svesti na 13 posto, račun će biti manji, ali i dalje za mnoge neodrživih 7797 kuna.
Bude li pak PDV spušten na pet posto, račun će biti u prosjeku 7245 kuna. I na kraju, odrekne li se Vlada naplate PDV-a, račun bi bio 6900 kuna.
Plin se po tržišnim cijenama već prodaje poduzetnicima i industriji. Iako su kućanstva zasad zaštićena, drugi trpe. Industrija koja se grije na plin, škole, bolnice, restorani, frizeri, svi oni dobivaju uvećane račune.
Velika opasnost je i za poljoprivrednike, kutinska Petrokemija već je za 200 do 300 posto povećala cijenu umjetnih gnojiva.
Inače, 80 posto plina troši gospodarstvo, a kućanstva samo 20 posto.
Igranje s PDV-om ima i posljedice za proračun. Od plina država prikupi 1,2 milijarde kuna na godinu. Ministar financija Zdravko Marić, kada Vlada ne bi intervenirala, dobio bi dodatnih tristo milijuna kuna. Smanji li PDV na 13 posto, u blagajni će biti 31 milijun kuna manje. Padne li PDV na pet posto, Marić je kraći za 252 milijuna kuna. A odrekne li se Vlada PDV-a, proračun je u rupi od 390 milijuna kuna.
Ovo je priča samo o plinu, no od travnja se očekuje i povećanje cijene struje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.