“Povjerenje u euro imaju i oni koji su protiv uvođenja, a štednja im u eurima”

Vijesti 17. ruj 202113:36 > 16:53 0 komentara
Tomislav Sokol
N1

Tomislav Sokol, zastupnik u EU parlamentu (HDZ), gostovao je u N1 Studiju uživo. Osvrnuo se na govor o stanju Europske unije i izjavu Ursule von der Leyen koja je poručila da je cijepljenje prioritet.

“Govor o stanju Unije pokazao je da je zdravstvo psotalo glavni prioritet EU, što definitivno prije nije bio slučaj. Ova kriza je pokazala da postoje zdravstveni problemi koje države članice ne mogu same rješavati. Zbog toga je ovaj govor pokazao koliko je važna ta europska zdravstvena politika”, kazao je Sokol.

VEZANA VIJEST

Dodao je i da je EU dobro postupila kada je riječ o nabavci cjepiva. Sokol je komentirao i stanje u Afganistanu, ističući da EU treba imati svoj stav po tom pitanju.

“Afganistan se pokazao porazom zapadne politike, prvenstveno američke. Mislim da to ne šalje dobru poruku, to će se sigurno odraziti i na geopolitičko savezništvo i odnose države. EU bi tu svakako trebala imati vlastiti zajednički stav”, rekao je.

“Srbija mora poštivati neovisnost okolnih država”

Sokol se osvrnuo i na posjet Angele Merkel Srbiji, navodeći da je područje jugoistočne Europ “sad ni na nebu ni na zemlji”.

“Postoji taj proces ulaska, ali on ide jako sporo. Teško da možete voditi nekakvu politiku “srpskog sveta” a govoriti ozbiljno o zapadnim integracijama, te stvari ne idu baš skupa. Srbija mora poštivati teritorijalnu cjelovitost i neovisnost okolnih država”, rekao je.

VEZANA VIJEST

Dodao je da EU treba jače djelovati da bi pomogla proeuropskim snagama svugdje, a “najviše u Crnoj Gori i Hrvatima u BiH koji su i dalje obespravljeni”.

Sokol je komentirao i uvođenje eura u Hrvatskoj, navodeći da je Hrvatska preuzela tu obvezu pristupanjem u EU.

“Ljudi imaju veliko povjerenje u euro kao valutu. Veliko povjerenje u euro imaju upravo oni koji su protiv uvođenja eura, a imaju sami štednju u eurima. Nacionalni je interes ulazak u eurozonu. Ako pogledamo komparativno, u svim državama koje su uvele euro, a pogotovo ako gledamo zemlje jugoistočne Europe – Slovenija, Slovačka i baltičke zemlje, rast cijena je bio vrlo mali, oko 0,2 posto, a plaće su porasle puno više”, istaknuo je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!