Otvaranje gruzijskog veleposlanstva u Zagrebu početak je produbljivanja odnosa između dviju zemalja, rekao je u ponedjeljak premijer te države Irakli Garibašvili nakon susreta s premijerom Andrejem Plenkovićem koji je naglasio hrvatsku podršku euroatlantskom putu Tbilisija.
Garibašvili je prvi gruzijski predsjednik vlade koji boravi u Hrvatskoj, a nakon susreta u Banskim dvorima zahvalio je Hrvatskoj na podršci suverenitetu i teritorijalnom integritetu Gruzije, zemlje čijih je 20 posto teritorija pod ruskom okupacijom, kao i na pomoći na njenom putu prema članstvu u Europskoj uniji i NATO-u.
Gruzija je s Moldavijom aplicirala za članstvo u Europskoj uniji tri dana nakon Ukrajine koja je to učinila samo četiri dana poslije početka ruske invazije 24. veljače prošle godine.
Kijev i Kišinjev u lipnju prošle godine dobili su status kandidata, no ne i država na Kavkazu.
Garibašvili je tada to prozvao „nepravednim” i „neopravdanim”, tvrdeći da je Gruzija daleko ispred Ukrajine i Moldavije na tom putu.
Europska komisija objavila je da Gruzija za status kandidata treba provesti 12 reformi, uključujući „de-oligarhizaciju”, rad na slobodi medija, pravosuđu i borbi protiv političke polarizacije.
Garibašvili je u Zagrebu rekao da očekuje status kandidata krajem ove godine, a Plenković da na tom putu, politički i savjetodavno, ima podršku Zagreba.
Hrvatski premijer je rekao da će Hrvatska, „kao i dosad” podupirati Gruziju u njezinim reformskim i integracijskim naporima, a da će posjet u ponedjeljak čelnici dviju država, sličnih po broju stanovnika, iskoristiti za unaprjeđenje gospodarskih odnosa.
Plenković je pozdravio postojeći angažman niza hrvatskih tvrtki u Gruziji. Proširenju gospodarske suradnje doprinijet će otvaranje gruzijskog veleposlanstva u Zagrebu u poslijepodnevnim satima.
Garibašvili je o Hrvatskoj govorio kao o „primjeru” zemlje koja je ostvarila vanjskopolitičke ciljeve u trideset godina neovisnosti, te državi koju Tbilisi smatra „bliskim prijateljem i pouzdanim partnerom”.
Gruzijski premijer, koji je na tu funkciju imenovan 2013. u dobi od samo 31 godine, naglasio je da EU u Tbilisiju ima pouzdanog, „najboljeg” partnera na Kavkazu na područjima poput gospodarstva, sigurnosti i energetike.
„Ideal slobode godinama je vodio Gruziju da postane puni član europske obitelji, a danas smo bliže tom nacionalnom cilju” zahvaljujući njegovoj vladi, tvrdi Garibašvili čija se stranka Gruzijski san često kritizira zbog navodnih veza s Rusijom.
Njen osnivač je Bidzina Ivanišvili, najbogatiji Gruzijac koji je sredstva stekao u trgovini metalima i bankarstvu devedesetih u Rusiji. Iako se taj oligarh i bivši premijer povukao iz politike, analitičari smatraju da on i dalje ima veliki utjecaj na tamošnji politički život.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.