Rad na polovicu radnog vremena je sve popularniji, dok se broj umirovljenika koji su zaposleni povećava. Tako ih je u rujnu bilo 32.708, što je za oko 100 osoba više nego mjesec dana ranije. Jednako tako, neki umirovljenici mogu raditi i na puno radno vrijeme, dok će se to omogućiti svima novim zakonskim izmjenama.
Na pola radnog vremena mogu raditi i branitelji koji su mirovinu ostvarili prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji. Jednako tako, mogu raditi i korisnici najniže starosne mirovine, starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremene starosne mirovine ili obiteljske mirovine na temelju ZOHBDR-a ili ZOMO-a. Trenutno svaki četvrti umirovljenik preživljava od najniže mirovine. Ukupno ih je više od 300.000, a iznose svega 358 eura. Ona je usklađivanjem porasla za 27 eura pa je i jasna potreba za dodatnim radom, piše Mirovina.hr.
Korisnici najniže invalidske mirovine
Svi ovi navedeni korisnici najniže mirovine, u koje ulaze i branitelji, za vrijeme svog rada na pola radnog vremena imaju pravo na najnižu mirovinu, kako su objasnili iz HZMO-a. Ipak, korisniku najniže mirovine ostvarene prema ZOHBDR-u, za vrijeme zaposlenja duljeg od polovice punog radnog vremena ne pripada najniža mirovina, nego mirovina određena prema stažu i plaći. Dodali su i kakva je situacija s onima kod kojih je utvrđen gubitak radne sposobnosti prouzročen kao posljedica sudjelovanja u obrani Hrvatske.
“Korisnici najniže invalidske mirovine ostvarene prema ZOHBDR-u ili ZOMO-u kojima je utvrđen djelomični gubitak radne sposobnosti prouzročen djelomice ili u cijelosti kao posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske imaju pravo na najnižu mirovinu za vrijeme zaposlenja do polovice punog radnog vremena. Korisnici najniže invalidske mirovine ostvarene prema ZOHBDR-u ili ZOMO-u kojima je utvrđen potpuni gubitak radne sposobnosti prouzročen djelomice ili u cijelosti kao posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske imaju pravo na najnižu mirovinu za vrijeme zaposlenja manje od 3,5 sati dnevno”, kažu iz HZMO-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!