Saborski zastupnici u srijedu raspravit će izvješća o mjerama koje je Hrvatska poduzela protiv epidemije bolesti covid-19 od 1. siječnja do 31. kolovoza 2022. te izvješće o radu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za 2018.
Zastupnici će tako u objedinjenoj raspravi raspraviti dva vladina izvješća o učincima provedbe mjera iz Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti tijekom epidemije bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-COV-2 u Hrvatskoj, od 1. siječnja do 31. svibnja 2022. te od 1. lipnja do 31. kolovoza 2022.
Izvješća obuhvaćaju aktivnosti koje je u tim razdobljima poduzimala Vlada, Stožer Civilne zaštite Republike Hrvatske, državna tijela, jedinice područne (regionalne) samouprave, jedinice lokalne samouprave i pravne osobe s javnim ovlastima, radi zaštite javnozdravstvenog interesa, odnosno provedbe mjera i postupaka koji su usmjereni na zaštitu zdravlja pučanstva na području Hrvatske zbog epidemije bolesti COVID-19.
Rast broja slučajeva zabilježen je u siječnju 2022. kada je prevladavala omikron-varijanta virusa koji je obilježio peti val epidemije. Nakon toga, broj slučajeva uglavnom pada, uz povremene oscilacije. U idućem razdoblju epidemiološka situacija bila je mirna sve do kraja lipnja 2022., kada broj slučajeva raste, ali manjim intenzitetom u odnosu na zimski val.
U izvješćima je prikazana i situacija sa stanjem utrošenosti cjepiva i procijepljenosti stanovništva te pojavnost uvođenja epidemioloških mjera usmjerenih na zaštitu zdravlja stanovništva, sprječavanje ulaska virusa SARS-CoV-2 u zdravstvene ustanove, ustanove socijalne skrbi i druge ustanove, trgovačka društva i lokalne zajednice, a koje su većinom ukinute 7. travnja 2022.
Na sjednici će biti riječi i o izvješću o radu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za 2018. . Te je godine održana 41 javna sjednica na kojima je doneseno ukupno 126 odluka o nepokretanju postupka, 78 odluka o pokretanju postupka te 75 konačnih odluka o utvrđenim ili neutvrđenim povredama Zakona o sprječavanju sukoba interesa (ZSSI).
U odlukama u kojima je utvrđena povreda odredbi tog Zakona za koje se mogu izreći propisane sankcije u deset predmeta izrečena je sankcija opomene te je sveukupno izrečena 121.000 kuna sankcija obustava dijela neto mjesečne plaće dužnosnika.
Zbog svoje složenosti i obimne dokumentacije koju je bilo potrebno prikupiti i detaljno analizirati, rad Povjerenstva u 2018. obilježio je predmet vezan uz rješavanje problema koncerna Agrokor.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!