Prema Obiteljskom zakonu ovakvi sudski postupci su žurni. Ustavni sud je potvrdio da je utvrđivanje očinstva bilo nerazumno dugo. Sada sve kreće iznova.
Tata iz Petrinje dokazao je na Ustavnom sudu RH da nije imao pravedni postupak utvrđivanja očinstva. Zbog toga će mu država platiti naknadu od 1.500 eura.
Sve je, kako je utvrdio Ustavni sud odužilo preko pet godina od kada je ovaj tata odlučio dokazati da je otac dječaku rođenom 2013. godine. Dijete je u srpnju 2013. upisano u knjigu rođenih, no bez navedenog imena oca.
“Morao sam pokrenuti sudski postupak kako bih dokazao da sam otac svom sinu”, naveo je u tužbi Ustavnom sudu.
Višegodišnji sudski postupak
Tijekom utvrđivanja očinstva isplivalo je niz problema. Najprije se ispostavilo da je tužbu podnio izvan zakonskog roka od godine dana, ali i da nije dostavio izjavu o priznanju očinstva koju je morao dati pred matičarem.
Osim što nije bilo potrebne izjave, majka se protivila tom priznanju očinstva.
Nakon što mu je u travnju 2019. tužbu odbio prvostupanjski sud, tata ulaže žalbu. U rujnu 2019. gubi i na drugostupanjskom sudu, da bi mu na kraju i Vrhovni sud RH odbio zahtjev za revizijom. Ta je odluka donijeta u siječnju 2020. godine.
Sve je trajalo nerazumno dugo
“Ustavni sud utvrđuje da je u trenutku podnošenja ustavne tužbe postupak a priori nerazumno dugo trajao. Naime, od podnošenja tužbe, 14. srpnja 2014. do zaprimanja rješenja Vrhovnog suda 27. veljače 2020. postupak je trajao pet godina, sedam mjeseci i 15 dana”, izračunalo je vijeće Ustavnog suda RH na čelu s ustavnom sutkinjom Ingrid Antičević Marinović.
Podsjetili su da je prvostupanjski sud bio naložio provođenje DNK vještačenja koje je tata iz Petrinje i platio. No, majka i dijete nisu došli dati uzorke, pa mu je, nakon razmjene brojne dokumentacije tijekom postupka, tužba u travnju 2019. odbijena. Sud je obrazložio da je nepravovremena i nedopuštena, odnosno da je tata promašio rok od godine dana za podnošenje tužbe.
“Dakle, prvostupanjski sud je nakon gotovo pet godina donio rješenje kojom je tužbu odbacio iz procesnih razloga, što Ustavni sud utvrđuje neopravdano dugim razdobljem”, navedeno je u presudi Ustavnog suda. Drugim riječima, da tužba nije pravovremena moglo se znati još 2014., a nije trebalo više od pet godina razvlačiti dijete i njegove roditelje po sudu. Inače, ovakvi postupci su prema Obiteljskom zakonu žurni.
Ne odustaje od dokaza očinstva
U kasnijem periodu – tijekom odlučivanja o žalbi, te zahtjevu za revizijom nije bilo propusta jer je sve riješeno do siječnja 2020. godine, potvrdio je Ustavni sud. Svo to vrijeme tata iz Petrinje ničim nije doprinio dužini procesa.
Njegov odvjetnik Milko Križanović, koji ga je zastupao u ovom ustavnom postupku potvrdio je za N1 da će tata iz Petrinje sada ponovno krenuti u proces utvrđivanja očinstva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!