Ovih dana završit će berba mandarina u dolini Neretve. No sve je ondje iznenadila vijest da su u Sloveniji u jednoj manjoj pošiljci pronađeni tragovi pesticida čija je upotreba zabranjena prije godinu i pol. Vijest je sve iznenadila, ponajviše zbog toga što uzgoj mandarina zahtijeva minimalnu zaštitu cijele godine.
Na plantažama mandarina nije više prometno kao u protekla tri mjeseca. Samo rijetki berači beru posljednje ovogodišnje plodove.
Antonio Albanezi iz Ploča završava s berbom, zadovoljan je, kaže – i s urodom i s cijenom.
“Na tržnici ide za tri kune bez problema, a otkupi su malo rigorozniji i uzimaju samo prvu klasu”, kaže Dubravko Sršen iz Trna.
Prije nekoliko dana u Sloveniji su u jednoj manjoj pošiljci pronađeni tragovi nedopuštenog pesticida. Agronom Robert Doko komentira:
“Ono što sam čuo je da se radi o aktivnoj tvari klorpirifos, a aktivna tvar je prije godinu i pol dana izišla iz upotrebe.
“Može se govoriti o tragovima pesticida u proizvodnji, nije toliko opasno niti za potrošače, ali u svakom slučaju treba posvetiti pažnju da se takve stvari ne događaju”, dodaje za HRT Niko Kapović, poljoprivredno-ekonomski analitičar.
Neretvanska mandarina gotovo je ekološki proizvod jer se najveći štetnik, mediteranska voćna muha, već 10 godina suzbija na potpuno ekološki način.
“To je ekološka mjera, ispuštanje sterilnih mužjaka i tako se regulira njihova populacija u nasadima agruma”, objašnjava Doko.
“Tako sve priče o pesticidima u kori mandarine mogu biti 1% ako je netko bio, ne daj Bože, nediscipliniran”, naglašava Sršen.
Svi proizvođači i otkupljivači slažu se da takve incidente treba potpuno eliminirati. Ponajviše zato što se neretvanska mandarina najviše prodaje izvan granica Hrvatske.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!