Hrvatska je od Fonda solidarnosti Europske unije za otklanjanje posljedica razornog potresa dobila 5.1 milijardu kuna. Vrijednost zahtjeva za odbnovu je 7.6 milijardi.
Ti podaci izneseni su nakon petog sastanka koordinacije za povlačenje novca iz tog fonda. Na njemu je prvi puta sudjelovao i novi gradonačelnik Zagreba, Tomislav Tomašević.
O obnovi Zagreba nakon potresa u središnjem Dnevniku HTV-a govorio je ravnatelj Fonda za obnovu Damir Vanđelić.
“Cjelovita obnova je po zakonu pojam koji se tiče obnove povijesnih i kulturnih dobara. Danas su tema bile javne zgrade. Javne zgrade kao i povijesno-kulturna dobra se po zakonu cjelovito obnavljaju. O tome se i radi”, rekao je Vanđelić komentirajući današnju najavu ministra Horvata da ulazimo u proces cjelovite obnove.
Doneseno je samo 19 odluka
Godinu i tri mjeseca nakon potresa srušene su dvije kuće, nije počela obnova nijedne, barem ne službenim putem. vanđelić ističe da je dinamika obnove spora.
“Treba uvijek analizirati kako je proces izgledao. Prvi zastoj je bio kada su građani trebali podnijeti zahtjeve, ti su zahtjevi sporo pristizali. Danas imamo preko 11.400 zahtjeva građana, ti zahtjevi se obrađuju u Ministarstvu i Ministarstvo donosi odluke. Ministarstvo je do sada donijelo samo 19 odluka od čega se upravo 3 kuće uklanjaju i idući tjedan će sve tri biti uklonjene, a ostalo su isplate novčanih naknada. Prema prijašnjim rješenjima Fond je isplatio 604 novčane naknade. Prema tome tempo je zaista spor”, istaknuo je Vanđelić.
Odluke ministarstva i dalje sporo dolaze.
“Kao što sam naglasio Ministarstvo se sada jednostavno treba ekipirati i znam da ministar Horvat radi taj napor, ali mu treba pomoć. U Sektoru za elementarne nepogode treba 20 do 30 dodatnih ljudi i to bi trebalo značajno ubrzati donošenje odluka”, veli Vanđelić.
“Usko grlo procesa stalno se seli”
Objasnio je da se “usko grlo” procesa obnove stalno seli . To su najprije bili zahtjevi građana, a sada kada su oni stigli, spora je njihova obrada u Ministarstvu.
“Nakon što Ministarstvo donese te odluke veliko će opterećenje biti na Fondu koji bi trebao po 50 javnih natječaja dnevno isporučivati. Elementarna je matematika ako do kraja godine želimo obraditi sve zahtjeve građana i pretvoriti ih u odluke, Ministarstvo treba donositi 80 odluka dnevno, a trenutačno ih donose 1 do 2 tjedno”, kaže.
Istaknuo je i kako je moguće da i Fond postane “usko grlo” ako ne budu imali dovoljno ljudi. Očekuje suradnju s Gradom Zagrebom.
“Grad Zagreb je ne samo jedan od osnivača Fonda već ima i dva člana u Upravnom vijeću Fonda. Gradonačelnik mora biti dobro informiran, treba surađivati. Ima nekih poslova koje samo Grad Zagreb može napraviti poput privremenog smještaja za građane, privremenog deponija za građevni materijal nakon rušenja”, objašnjava.
Kada će se građani vratiti u svoje obnovljene stanove ili kuće?
Vanđelić je krajem 2020. godine rekao da bi se sljedeće, a moguće već i krajem ove godine, neki građani mogli useliti u svoje obnovljene stanove ili kuće. U Dnevniku je rekao da i dalje stoji iza toga mišljenja.
“Da, uklanjanje je krenulo i ako će se Ministarstvo držati najavljenog tempa i zgrada koje se uklanjaju i obiteljskih kuća koje se grade, vjerujem da bi do kraja ove godine mogli imati ‘debelo zalaufane’ obiteljske kuće i poneku stambenu zgradu koja ima oštećenje razine 2”, veli za HRT.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!