Sutra se održava drugi krug lokalnih izbora. Birači će ukupno izabrati 14 župana, gradonačelnika Zagreba, koji ima status županije te još 56 gradonačelnika i 87 općinskih načelnika.
“Jednostavnije je nego u prvom krugu, sve je na svojim odredištima bilo već u četvrtak”, rekao je u Novom danu glasnogovornik DIP-a Slaven Hojski.
“U prvom krugu smo imali oko 14 milijuna listića, sad imamo oko četiri milijuna listića. Sve skupa je razlika velika, u prvom krugu je bilo 135 tona papira, sada je 25 tona papira. Dignut je ponovno velik broj biračkih odbora, ostaje isti broj članova izbornih povjerenstava”, dodao je Hojski.
Logistički izazov će ponovno biti u Sisačko-moslavačkoj županiji gdje će se uz 311 redovnih biračkih mjesta glasati i u 25 šatora. Hojski kaže da nisu htjeli seliti biračka mjesta daleko, a u kontaktu su i s DHMZ-om. “Prognoza je dobra, vjerujem da će sve biti u redu kao i u prvom krugu”, rekao je Hojski.
U Gradu Zagrebu i županijama gdje se bira župan, birači će dobiti plafi listić. Ako se uz župana bira i načelnik ili gradonačelnik, birač će dobiti još jedan, bijeli listić.
Što se tiče financijskih izvješća kandidata, Hojski kaže da DIP ne ulazi u njihove ocjene dok izbore ne završe.
“Prekršajne sankcije predviđene su za one koji ih nisu predali. Izvješća su namijenjena prvenstveno biračima da vide tko su donatori, koliki su troškovi… DIP ne komentira financijska izvješća između dva kruga izbora, ali ih detaljno analizira. Imamo već neke zaključke”, rekao je Hojski.
90 posto rezultata već u 21 sat
Od ponoći pa sve do nedjelje u 19 sati, kada se zatvaraju birališta, na snazi je izborna šutnja. Koliko ona uopće ima smisla u vrijeme društvenim mreža i napretka tehnologije?
“To je dobro pitanje. pred tri godine radili smo nacrt izbornog zakona, da se barem krenu izjednačavati stvari. Kazne su samo na euroizborima i lokalnim izborima. Predložili smo zakonodavcu da razmotri, ako ostaje izborna šutnja, da nam se daju alati da to možemo pratiti. 2021. je godina, informatika ide naprijed i postavlja se pitanje opravdanosti instituta izborne šutnje. Morma priznati, ni mi nemamo jedinstven stav u DIP-u. Osobno smatram da je prošlo vrijeme izborne šutnje, nema alata kojima se to može popratiti, no mi radimo koliko možemo”, smatra Hojski.
Građane se, kaže Hojski, najviše uzrujava neželjenim SMS porukama i mailovima.
Kazne za kršenje izborne šutnje su 3000 kuna za fizičke osobe, od 3000 do 10.000 kuna za kandidate te od 100.000 do 500.000 za pravne osobe.
Brojanje rezultata sutra će biti brže nego u prvom krugu.
“Krenut ćemo u 20 sati s objavom prvih rezultata, očekujem da ćemo tada već imati 50 posto biračkih mjesta, uz iznimku Zagreba gdje očekujem trećinu. U 21 sat bismo trebali imati 90 posto svugdje, tako da će to biti brzo”, rekao je Hojski.
Još jednom upozorio građane da i sutra vrijede epidemiološke mjere: “Podsjećam građane da je obvezna maska, da imaju svoju kemijsku, dezinficirati ruke pri ulasku, da drže razmak i da se što kraće zadržavaju na biračkom mjestu”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!