Zbraja se šteta: Kritično oštećena kuća u kojoj živi četveročlana obitelj

Vijesti 07. lis 202110:24 > 12:33 0 komentara
Sasa Tadinac /PIXSELL

Potres od 4.6 po Richterovoj ljestvici zabilježen je sinoć u 21:57 na granici s BiH kod Buškog jezera, objavila je Seizmološka služba Republike Hrvatske. Epicentar je bio kod Trilja, 39 kilometara sjeveroistočno od Splita i 19 kilometara jugozapadno od Livna.

Damir Gabrić, načelnik Stožera civilne zaštite SDŽ, rekao je jutros našem Hariju Kočiću da su građani uznemireni i da je u svom stanu na petom katu dobro osjetio potres.

“Srećom, gradnja u Dalmaciji je dosta kvalitetna. Bilo je 65 dojava u centar 112. Nema većih oštećenja, u Varošu su pale kupe s jedne kuće. Cijelu noć sam u kontaktu s gradonačelnikom Trilja. Čuo sam se i načelnikom Dicma, Petorm Maretićem koji je rekao da je oštećeno nekoliko objekata. Zasad je dosta bolja situacija nego što smo očekivali”, govori Gabrić.

Načelnik Dicma Petar Maretić rekao je jutros da su utvrdili puknuća na par obiteljskih kuća.

“Danas ćemo nastaviti obilaziti teren da vidimo točnu brojku, koliko objekata je pogodio potres, koliko ih je oštećeno”, rekao je.

“Ima nešto napuštenih kuća, ‘ajmo reći starijih kamenih, ali ima jedan objekt koji je baš kritično pogođen, gdje živi četveročlana obitelj, pa smo ih zamolili da, koliko mogu, da nađu negdje smještaj, jer ih je potres baš pogodio”, rekao je Maretić, dodavši da će općina danas angažirati statičara da obiđe sve lokacije za koje imaju dojave.

 

Seizmolog Krešimir Kuk za Media Servis je kazao: “Ovo područje je seizmički aktivno i poznato. Tu je i u povijesti bilo vrlo jakih potresa, tako da nas ne iznenađuje nastanak potresa na tom dijelu. Općenito imamo pojačanu seizmičku aktivnost u zadnje vrijeme na području Dalmacije i BiH.”

Dalmacija danas

Kuk naglašava da sastav tla na dalmatinskom području bolje amortizira potrese, odnosno trešnju u odnosu na kontinentalni dio Hrvatske.

VEZANE VIJESTI

“U Dalmaciji je uglavnom krški teren. Imamo više stijena, to je i dobro što se tiče utjecaja na građevine. Podloge, odnosno tereni koji su nasuti, koji su rahliji mogu pojačati trešnju, a što se toga tiče, u Dalmaciji imamo nešto bolju situaciju.”

Naknadni potresi uvijek su prisutni, a seizmolog Kuk još je jednom naglasio da potrese nije moguće prognozirati.

“Aktivnost se nastavila. Do sada imamo nekoliko potresa magnituda između 2 i 3. Nešto više slabijih potresa, dakle očekivana seizmička aktivnost koja slijedi nakon jačeg potresa. Vidjet ćemo koliko će ta serija potrajati”, zaključio je Kuk.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!