Afte se često pojavljuju kao posljedica pada imuniteta, stresa, loše prehrane, alergija ili zbog utjecaja hormona. To su male bijele točke, ranice koje su vrlo neugodne te izazivaju žarenje, ali nisu zarazne za druge.
Afta u ustima može potrajati sedam do deset dana, a mogu se pojaviti tri do šest puta godišnje. Ipak, postoji cijeli niz različitih načina kako je ublažiti, ali i kako je se riješiti.
Što su afte i kako nastaju?
Afte se mogu pojaviti s unutarnje strane obraza, na desnima, na prednjem dijelu jezika i s unutrašnje strane usana. Bijele su boje, ovalnog ili okruglog oblika s crvenim obrubom, a mogu biti manje ili veće te se pojaviti samostalno ili u većem broju. Češće su kod mlađih ljudi.
Pojavljuju se zbog loše oralne higijene ili oštećenja sluznice.
Neki od razloga pojave afti su: aparatić za zube, oštećenja koja su nastala kod posjeta stomatologu, osjetljivost na određenu vrstu hrane, premali unos vode, slab imunitet, nedostatak vitamina B12, željeza ili cinka, stres te određeni lijekovi.
Kako se liječe afte u ustima?
Postoji puno prirodnih načina kako možete ublažiti afte koje će onda s vremenom nestati same od sebe. Poseban lijek za afte ne postoji, ali se u ljekarni mogu pronaći razni pripravci koji će ili isušiti aftu ili će jednostavno umanjiti bol i peckanje.
Evo nekih prirodnih lijekova, koje vjerojatno imate u svojem domu.
Čaj od kamilice
Točnije, vrećica čaja od kamilice. Kamilica je poznata po tome što smiruje i stvarno će smiriti situaciju s aftama. Barem kratkoročno. Prelijte vruću vodu preko vrećice čaja i nakon par sekundi izvadite vrećicu iz vode te stavite na područje zahvaćeno aftom. Ponovite nekoliko puta dnevno.
Med i propolis
Med ima protuupalna i antibakterijska svojstva. Možda će biti malo teže staviti med u unutrašnjost usta, ali probajte. Najbolje bi bilo nanijeti ga štapićem za uši i ostaviti da djeluje. Osim meda, možete afte tretirati i propolisom.
Kokosovo ulje
Osim što je odlično za kuhanje, kokosovo ulje se često koristi u kozmetici, ali i kod raznih problema s upalama. Ono ima antibakterijsko svojstvo i baš kao med djelovat će te umiriti upaljeno područje. Stavite otopljeno ulje u usta, zadržite minutu i potom ispljunite. Ponavljajte ovo nekoliko puta na dan.
Izbjegavajte određenu hranu
Kod afti treba pripaziti i na prehranu, točnije na namirnice koje konzumirate. Izbacite hranu koja bi mogla dodatno nadražiti već upaljeno područje. Ovdje spada ljuta hrana, kisela hrana, kao što je limun ili kiselo zelje. Također, iritaciju će pojačati i pušenje cigarete, kao i ispijanje alkohola.
Kada posjetiti liječnika?
Ako afte traju dulje od dva tjedna i ne osjećate nikakvo poboljšanje ili ako su sami krugovi jako veliki, vrijeme je za posjet liječnika. Još jedan znak za posjetu stručnjaka je ako stalno nastaju nove afte, popraćene neugodom i visokom temperaturom.
Afte su česta pojava i ne traju dugo. Neugodne su, ali zato postoji niz kućnih lijekova kako si možete pomoći kod afta u ustima. Osim toga, u bilo kojoj ljekarni možete pronaći proizvode za liječenje afti, a ako traju dugo i ništa ne pomaže, kontaktirajte liječnika.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram