Žučna dijeta: Što smijete, a što ne smijete jesti kako biste izbjegli bolove?

Zdravlje 16. stu 202015:25 > 15:31
Pixabay

Žučna dijeta prilagođena je osobama koje imaju žučne kamence ili neke druge bolesti žučnog mjehura. Žučni kamenci inače su najčešća bolest žučnjaka.

Nastanak se često povezuje sa starijom životnom dobi, a veću šansu za dobivanje žučnih kamenaca imaju žene te osobe s povećanom tjelesnom težinom. Utjecaj mogu imati neki lijekovi i bolesti poput anemije ili ciroze jetre, a pomoći može operacija te žučna dijeta.

Žučna bolest i kako je liječiti?

Žučni mjehur organ je koji se nalazi ispod jetre, a koji služi kao spremnik žuči koja u jetri nastaje. Njegova najvažnija uloga je probavljanje masti koje unesemo kroz hranu. Pojačanu aktivnost žuči potiče masna hrana.

Kamenci se mogu pomicati iz širokog u suženi dio žučnjaka ili u žučovod, a to stvara tipičnu snažnu bol. Osim boli, simptomi žučne bolesti mogu biti mučnina i povraćanje koja se u ovom slučaju naziva žučni napadaj.

Nakon što se ustanove žučni kamenci oni se obično rješavaju operativno. Danas se primjenjuje manje invazivna laparoskopska metoda, a u liječenju žučnih kamenaca mogu poslužiti i lijekovi. No, ono što najbolje rješava tegobe nakon operacije žučnih kamenaca je žučna dijeta.

Žučna dijeta

Poseban način prehrane primjenjuje se nakon operacije žučne bolesti i/ili kamenaca. U početku je žučna dijeta vrlo rigorozna, a nakon operacije vraća se na normalnu prehranu uz namirnice koje bi trebalo izbjegavati. 

Dakle, prehrana nakon upale žuči uključuje listu namirnica koje se smiju, a koje ne smiju jesti. 

Što ne smijem jesti u žučnoj dijeti?

Prvenstveno se moraju izbjegavati masne, pržene i jako začinjene namirnice te alkohol. No, na listi se nalaze brojne skupine. Hranu ne bi trebali jesti previše vruću, a preporučuje se i hranjenje s više manjih obroka kroz dan tako da obroci ne budu obilni. Generalno se savjetuje jesti manje masnu hranu koju bi trebali pripremati bez dodatka masnoća.

Meso

Treba izbjegavati prženo, pečeno i pohano meso, svinjetinu, govedinu i divljač. Žučna dijeta izbacuje meso masne peradi, slaninu te mesne prerađevine. Ne preporučuju se niti sardine te kavijar.

Voće i povrće

U žučnoj dijeti treba izbaciti dunje, dinje, lubenice, orahe, lješnjake i bademe te papriku, grah, kupus, pečeni krumpir, krastavce, kelj, repu. Ne bi se smjeli koristiti niti začini poput cimeta, paprike ili klinčića.

Žitarice

U žučnoj dijeti trebalo bi izbjegavati jesti kruh, tijesto s kvascem te sva tijesta s jajima i maslacem.

Ostalo

Treba izbjegavati sve jake umake poput umaka od češnjaka, luka, krastavaca, kopra ili sve druge umake od pečenja. Uz to, žučna dijeta traži izbjegavanje jaja, svinjske masti, margarina i loja. Zabranjeno je konzumiranje svih alkoholnih pića, čak i pive.

Što smijem jesti u žučnoj dijeti?

Dakle, žučna dijeta kod bolova uključuje malo ugljikohidrata, zaslađenu vodu, čak i prirodne voćne sokove, a kasnije se može prijeći i na kašastu hranu poput kuhanog krumpira, riže, tjestenine te hranu koja je pasirana poput špinata, cvjetače ili voća.

Meso i mliječni proizvodi

Preporučuje se nemasno meso poput onog teletine, bijelo meso peradi, zečetina te kuhana riba. Od mliječnih proizvoda trebate konzumirati nemasno mlijeko te svježi kravlji sir.

Voće i povrće

Smije se jesti krumpir koji nije pečen uz dodavanje masnoća poput krumpira bez ljuske i pire krumpira. Dozvoljen je špinat, karfiol, mrkva, tikvice, rajčica, buče… No, sve to treba pripremati bez dodatka ulja ili sa što manjim dodatkom masnoća. Salatu smijete jesti svježu i to od povrća koje ne obiluje celulozom.

Žitarice

Smije se jesti bijeli kruh, odstajali bijeli kruh, dvopek, palačinke i kuhana tjestenina. Dozvoljene su tjestenine s krumpirom te krumpirovo tijesto. Smije se jesti i kukuruzno brašno te zobene pahuljice.

Slatka jela

Umjesto čokolade u žučnoj dijeti možete jesti nabujak od krupice, riže, marmeladu, slatko, džem i med. Za slatko u žučnoj dijeti možete pripremiti i kuhano voće, ali bez kore.

Ostalo

Kava u žučnoj dijeti jest dopuštena, ali u maloj količini, kao i čaj, limunada, voćni sokovi i obrano mlijeko. Pića trebaju biti slabo zaslađena.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.