Prema novoj studiji, pandemija koronavirusa mogla se zaustaviti da je 70 posto ljudi nosilo maske na javnim mjestima.
Studija je također pokazala da materijal od kojeg je maska izrađena i duljina nošenja maske igraju važnu ulogu u učinkovitosti.
Studija objavljena u magazinu Physics of Fluids, bavila se studijama o maskama za lice te revizijom epidemioloških izvještaja kako bi razumjeli ulogu maski u smanjenju prenošenja patogena i virusa.
Uloga zaštitnih maski
Istraživači su u svojoj studiji otkrili kako visokoučinkovite maske, poput kirurških maski s učinkovitošću od oko 70 posto, mogu usporiti tijek pandemije za 70 posto u sredinama gdje građani koriste takve maske u javnosti redovito.
Čak i platnene maske, koje su manje učinkovite od kirurških maski, pomažu u usporavanju širenja virusa ako se stalno nose, tvrde znanstvenici u studiji.
Prema znanstvenicima, ključan aspekt nošenja maski je njihova sposobnost da preveniraju širenje aerosola zrakom. To se jedino može prevenirati kirurškim maskama ili maskama s oznakom N95. Platnene maske preveniraju veće aerosole, veličine 5-10 mikrona, koji su najučestaliji.
Učinkovitost dugotrajnog nošenja maski, kao što to čine zdravstveni radnici, pokazuju koliko učinkovito nošenje maski može biti.
Znanstvenici su još jedno naglasili važnost redovnog nošenja maski u borbi s pandemijom, prenosi The Hindu Business Line.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.