Od njega se rade ukusni džemovi, marmelade, umaci i salate, a okus mu je zaista specifičan i ovisi o boji ploda.
Tamarilo je egzotično voće koje okusom podsjeća na rajčicu raste u obliku malog stabla ili grma u cvjetnoj biljci porodice Solanaceae. Oblik ploda je sličan jajetu, a može ga se naći u tri boje – crvenoj, narančastoj i žutoj, iako može biti i prošaran tankim tamnim linijama.
Njegova pradomovina je Peru, Čile, Ekvador i Bolivija pa mu najviše odgovara suptropska klima s padalinama i temperaturama između 15 i 20 °C. Zbog toga je iznimno osjetljiv na niske temperature.
Kod nas se ne može naći tako lako, no ponekad osvane u ponudi velikih trgovačkih centara. Ako naiđete na njega, nemojte ga zaobići jer ovo zanimljivo voće sadrži mnogo hranjivih tvari koje su ključne za održavanje zdravlja našeg organizma.
Ljekovitost tamarila
Voće u obliku jaja prepuno je vitamina, minerala, antioksidansa i fitokemikalija, zato ne čudi što ga narodi Južne Amerike konzumiraju svakodnevno.
Plodovi tamarila su kiselkasto-slatkasti, baš kao i rajčica, no okus ovisi o njegovoj boji – crveni plodovi su kiseliji, dok su narančasti i žuti slađi. Tamarilo ima snažna antioksidativna, antivirusna, protuupalna, protugljivična, antibakterijska i hipoglikemijska svojstva, no njegovo djelovanje nije strogo ograničeno samo na njih. Evo zašto bismo ga trebali konzumirati što češće.
Pomaže pri mršavljenju
Budući da 100 g tamarila ima samo 31 kaloriju, ovo voće odlično je za one koji bi željeli smršavjeti i žele promijeniti način prehrane. Tamarilo tako može ispuniti potrebu za slatkim, a opet će vas opskrbiti energijom, potrebnim vitaminima i mnoštvom vlakana koja su dobra za probavu.
Regulira šećer u krvi
Osim što su dobra za probavu, vlakna su ključna u reguliranju glukoze u krvi. Ima nizak glikemijski indeks, odnosno ne povećava razinu šećera u krvi i koristan je za ljudi koji imaju dijabetes tipa 2. Nadalje, antioksidanti u voću pomažu smanjiti oksidativni stres u jetri i gušterači, a klorogenska kiselina pomaže povećati osjetljivost na inzulin i tako smanjuje rizik za pojavu dijabetesa.
Čuva srce i djeluje na tlak
Kalij u tamarilu pomaže u smanjenju visoke razine krvnog tlaka, dok karotenoidi pomažu u smanjenju rizika od koronarnih bolesti srca, koje su povezane s povećanjem tlaka. Visoke razine natrija u vašem tijelu jedan su od glavnih uzroka srčanih bolesti, a njegov unos možete uravnotežiti upravo kalijem koji ovo voće obiluje.
Održava zdravlje očiju
S obzirom na to da sadrži karotenoide i vitamin A, tamarilo je odličan saveznik u očuvanju zdrava očiju. Ove hranjive tvari pomažu u zaštiti oka od unutarnjih i vanjskih oštećenja, a redovitom konzumacijom tamarila može se smanjiti rizik za pojavu makule i mrene.
Pomaže kod anemije
Tamarilo je bogat i željezom zbog čega je koristan u liječenju anemije. Ovaj element promiče proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i tako prevladava anemičnost te suzbija simptome ovog stanja – umor, slabost i vrtoglavicu.
Čini kožu blistavom i napetom
Koktel vitamina E, C i A u tamarilu potiče rast novih stanica kože i odbacivanje starih koje su svojevrstan teret. Ovi vitamini također štite kožu od štetnog utjecaja UVA i UVB zraka koje ubrzavaju proces starenja. Ekstrakti tamarila koriste se u formulacijama kozmetike za njegu kože zbog antioksidanata među kojima prednjače fenoli, antocijani i flavonoidi.
Od tamarila čak možete napraviti domaću masku za lice: Pomiješajte dvije žličice zobenih pahuljica s jednim tamarilom, sve dobro sjedinite i nanesite na lice. Masku držite 15 do 20 minuta, isperite lice mlakom vodom i nastavite s njegom.
Kako jesti tamarilo?
Tamarilo se jede slično kao i avokado. Može se jesti sam, ali i stavljati u smoothieje, umake, slatke i slane salate, curryje te može lako zamijeniti rajčicu. Ipak, njegova koža, za razliku od kože rajčice, nije jestiva te se mora oguliti. Osim toga, od tamarila se može napraviti i ukusna marmelada, pekmez ili chutney, a može se i peći ili pripremiti na grilu.
Na YouTubeu smo pronašli recept za ukusnu salsu od tamarila. Uživajte!
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.