Zašto je dobar mak? Sjajni recepti za slastice koje će oduševiti cijelu obitelj

Zdravlje 22. pro 202017:51 > 18:02
Pixabay

Sjemenke ove biljke, baš kao i ulje, bogate su mnogim hranjivim tvarima te se od njih rade mnoge delicije poput kruha i kolača.

Mak se u narodnoj medicini već stoljećima koristi kao lijek za mnoge tegobe, što ne čudi jer ima velike zdravstvene prednosti. No, najviše ga koristimo za pripremu raznih kolača od kojih je najpopularnija tradicionalna makovnjača.

Mak cvjeta crvenim ili bijelim cvjetovima, a njegovo sjeme je vrlo malo, okruglo, sive do crne boje, ovisno o tome gdje se uzgaja. Među čak 100 vrsti maka, najpoznatiji su poljski i vrtni, odnosno opijumski mak. Od hladnog tiještenja sjemenki maka dobiva se ulje koje se može koristiti za njegu kože ili pak u kulinarstvu te je vrlo zdravo.

Mak kao lijek

Sjemenke maka bogate su nezasićenim masnim kiselinama od kojih su najviše zastupljene oleinska i linolna. Od minerala najviše ima mangana, kalcija, fosfora i magnezija, a velik su izvor i vitamina tiamina, vitamina E i piridoksina.

Linolna kiselina je esencijalna omega 6 masna kiselina koju trebamo na dnevnoj razini jer je naš organizam sam ne može sintetizirati pa je moramo unijeti putem hrane. Ova kiselina prema nekim istraživanjima čuva srce i krvne žile, usporava razvoj multiple skleroze te regulira tlak.

Oleinsku kiselinu (omega 9) organizam djelomično može sintetizirati, a ona je također važna u očuvanju zdravlja krvožilnog sustava.

Dakle, mak je zbog ove dvije kiseline vrlo korisna biljka u našoj prehrani, kao i zbog još nekih razloga:

· opušta mišiće

· umanjuje bolove

· smiruje grčeve u probavnom sustavu

· poboljšava raspoloženje i koncentraciju

· podiže imunitet

· poboljšava probavu

· može spriječiti razvoj nekih vrsta raka

Jednostavan kolač od maka

Ako tražite recept za kolač koji možete napraviti bilo kada i za koji vam ne treba puno sastojaka, to je upravo ovaj! Kolač od maka ili mak kocke brzo su gotove i svaki put će oduševiti vaše ukućane ili goste.

Sastojci za biskvit:

· 150 g samljevenog maka

· 3 jaja

· 150 g glatkog brašna

· pola vrećice praška za pecivo

· 150 ml mlijeka

· 200 g šećera

· 100 ml ulja

Sastojci za glazuru:

· 100 g čokolade za kuhanje

· 80 g maslaca

Priprava:

Pomiješajte brašno i prašak za pecivo, a jaja i šećer mikserom pjenasto izmiješajte. Jajima dodajte brašno, mlijeko i mak te sve dobro sjedinite.

Smjesu izlijte u namašćeni protvan i pecite je 40 minuta na 175 °C. U međuvremenu čokoladu otopite na pari te joj dodajte maslac. Kada se biskvit ohladio, polijte ga s malo toplog mlijeka kako bi bio sočan te ga na kraju prelijte čokoladnom glazurom.

Recept za najukusniju makovnjaču

Jedan od najstarijih kolača od maka s naših prostora jest makovnjača. Glavno pravilo kod izrade makovnjače, orahnjače i sličnih kolača s dizanim tijestom jest da ne smiju biti suhi već sočni, što se postiže reduciranjem količine jaja i stavljanjem dovoljno nadjeva.

Sastojci za tijesto:

· 40 dkg brašna

· 2 dcl mlijeka

· 6 dkg šećera

· 2 žumanjka

· korica jednog limuna

· 8 dkg maslaca

· 2 dkg kvasca

· vanilin šećer

· jušna žlica ruma

Sastojci za nadjev:

· 30 dkg samljevenog maka

· 1/4 l mlijeka

· 2 dkg grožđica (po želji)

· 10 dkg šećera

· korica jednog limuna

· cimet

· 1 jaje za mazanje

· vanilin šećer

· jušna žlica ruma

Priprava:

Razmutite kvasac s jednom žličicom šećera i 2 žličice mlijeka, a možete dodati i malo brašna, te ga pustite da se diže. Pomiješajte maslac sa šećerom dok ne bude pjenast, potom mu dodajte brašno i mlijeko naizmjence, koricu limuna, žumanjke, vanilin šećer i žlica ruma te na kraju dignuti kvasac. Tijesto oblikujte rukama dok se ne počne odvajati od posude, pokrijte ga i stavite na toplo mjesto da se diže jedan sat.

Kad se tijesto diglo, ponovno ga premijesite i pustite neka se ponovno diže. U međuvremenu napravite nadjev: prelijte sjemenke maka vrućim mlijekom te mu dodajte sve preostale sastojke, osim jaja za mazanje. Smjesu dobro sjedinite i stavite sa strane.

Kada se tijesto diglo, razdijelite ga na dva dijela te svaki dio razvaljajte na debljinu jednog prsta i namažite nadjevom. Preklopite bočne strane tijesta te ga zarolajte u štrucu. Štruce stavite u namašćeni protvan i ostavite u toploj pećnici na 50 °C da se ponovno digne, a nakon 20 minuta pojačajte temperaturu na 160 °C.

Makovnjaču pecite dok ne dobije zlatno-žutu boju. Ako želite da korica bude sjajna, odmah je nakon pečenja premažite kombinacijom jedne žlice šećera u prahu i malo vode. Kolač pokrijte krpom i pustite neka se hladi na sobnoj temperaturi.

Ledene mak kocke

Još jedan izdašan kolač s makom od kojeg rastu zazubice svakako su ledene mak kocke koje možete napraviti i u obliku torte.

Sastojci za biskvit:

· 7 bjelanjaka

· 60 g šećera

· 2 vanilin šećera

· 150 g samljevenog maka

· 50 g gustina/gussnela

· 2 žličice praška za pecivo

· 200 ml mlijeka

Sastojci za kremu:

· 7 žutanjaka

· 90 g šećera

· 100 g gustina/gussnela

· 1 l mlijeka

· 250 g maslaca

· 50 g šećera u prahu

· 500 ml vrhnja za šlag

· 1 šlagfix

Priprava:

Bjelanjke istucite u čvrst snijeg. Šećer potom pomiješajte s vanilin šećerom i postepeno dodajte snijegu neprestano lagano miješajući dok se šećer ne rastopi. Mak pomiješajte s gustinom i praškom za pecivo te ga lagano umiješajte u istučeni snijeg. Smjesu izlijte u namašćeni protvan i pecite 20 minuta na 180 °C. Pečeni biskvit pustite neka se ohladi, potom ga prelijte s malo toplog mlijeka.

Žumanjke pomiješajte sa šećerom, gustinom i 100 ml hladnog mlijeka te miješajte dok ne dobijete glatku konzistenciju. Ostatak mlijeka zakuhajte, maknite s vatre i u njega pjenjačom umiješajte kremu od žumanjaka. Vratite je na vatru i kuhajte jednu do dvije minute. Pustite neka se ohladi do sobne temperature.

Omekšani maslac istucite sa šećerom u prahu i pomiješajte s ohlađenom kremom. Kremu rasporedite po biskvitu i stavite u hladnjak na 30 minuta. Vrhnje za šlag istucite dok se ne počne zgušnjavati, dodajte mu šlagfix i ponovno kratko istucite. Šlag nanesite na kolač koji spremite u hladnjak da se potpuno stisne.

U slast!

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.