BHSB bris: Zašto se mora napraviti i koji su rizici bakterije za novorođenčad?

Zdravlje 18. lis 202414:52 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Otprilike 40 posto žena na području vagine i anusa nosi bakteriju beta hemolitičkog streptokoka grupe B. Ova bakterija uglavnom ne uzrokuje simptome, ali postaje opasna kod trudnica zbog čega je, pred kraj trudnoće, potrebno napraviti BHSB bris.

Beta hemolitički streptokok grupe B (BHSB) je bakterija koja se nalazi na području vagine i anusa kod otprilike 40 posto žena.

Ova je bakterija obično bezazlena i kod žena ne izaziva nikakve simptome niti komplikacije, no problem se može pojaviti tijekom trudnoće kada može uzrokovati brojne infekcije kod trudnice.

Kod poroda postoji opasnost da se bakterija prenese na dijete koje nema nikakav imunitet i značajno mu našteti. Iako se to ne događa često, šanse za to ipak postoje.

Stoga je, prije poroda potrebno napraviti test na beta hemolitički streptokok grupe B, odnosno BHSB bris.

Što je BHSB bris i kada se radi?

BHSB bris je testiranje žene, odnosno trudnice, na bakteriju beta hemolitički streptokok grupe B, koji se radi između 35. i 37. tjedna trudnoće.

Ginekolog će ga obaviti tako što će prikladnim štapićem (bez korištenja spekula), uzeti bris s donje stijenke rodnice i područja anusa te dobiveni uzorak poslati u laboratorij na analizu.

Rezultati obično dolaze u razdoblju od nekoliko dana. Ovaj bris je potrebno napraviti kako bi se bakterija liječila i kako ne bi naštetila bebi.

Što ako je BHSB test pozitivan?

Čak i ako je BHSB test pozitivan i trudnica nosi BHSB bakteriju, to ne znači da će se kod nje pojaviti ikakvi simptomi (osim ako se nisu pojavili ranije) ili da će se dijete zaraziti bakterijom.

Također, liječenje odnosno uklanjanje bakterije neće započeti odmah s obzirom na to da trudnice ne smiju uzimati antibiotike.

Liječenje će zapravo početi kada započne porod, pa će trudnica intravenozno dobiti dozu antibiotika kako se dijete, prilikom izlaska iz porođajnog kanala, ne bi zarazilo bakterijom.

Ako trudnica ima zakazan carski rez, davanje antibiotika nije nužno, ali se ipak preporučuje za slučaj da prirodni porod započne ranije.

Što ako se BHSB prenese na dijete?

Iako intravenozno davanje antibiotika trudnici za vrijeme poroda u većini slučajeva spriječi prenošenje bakterije na dijete, to se ponekad ipak može dogoditi.

Liječnici će to saznati tako što će napraviti test djetetove krvi, a ako se utvrdi da je zaraženo BHSB-om, intravenozno će dobiti antibiotik.

Novorođenčad koja je zaražena BHSB-om uglavnom ne razvije nikakve simptome, ali u otprilike 20 posto slučajeva, novorođenče može dobiti upalu pluća, sepsu ili meningitis koji potom može uzrokovati cerebralnu paralizu, probleme sa sluhom, poteškoće u učenju ili napadaje tijekom života.

Zaključak

Beta hemolitički streptokok grupe B (BHSB) je bakterija koja se nalazi na području vagine i anusa kod brojnih žena.

Uglavnom ne uzrokuje nikakve simptome, ali može biti opasna za trudnice i novorođenčad koja se mogu zaraziti tijekom poroda.

Zbog toga je, oko 37. tjedna trudnoće potrebno napraviti BHSB bris.

Ako se utvrdi da trudnica ima BHSB bakteriju, kada započne porod, intravenozno će dobiti dozu antibiotika kako se dijete, prilikom izlaza iz porođajnog kanala, ne bi zarazilo.

Ako se dijete pak zarazi BHSB-om, i ono će odmah biti tretirano antibioticima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!