Biljka koja se stoljećima koristila protiv prehlade i gripe

Zdravlje 04. velj 202415:49 0 komentara
Shutterstock

Crna bazga je ponovno aktualna jer se pokazala kao dobar prirodni saveznik u borbi protiv infekcija. Crne bobice bogate su antioksidansima i imaju antiupalna svojstva. Najbolje vrijeme da je uljučite u prehranu je zimska sezona virusa i prehlada.

Bazga se stoljećima koristila u medicinske svrhe, posebno u Grčkoj, Skandinaviji, Portugalu i Maroku. To je jedna od najčešćih ljekovitih biljaka na svijetu i koristi se u narodnoj medicini za liječenje groznice i reumatizma, išijasa, infekcija i još mnogo toga. Danas se suplementi zove uglavnom koriste za liječenje simptoma prehlade i gripe, piše health.com.

Bazga se odnosi na nekoliko sorti drveta Sambucus, cvjetne biljke iz porodice Adokaceae, a Sambucus nigra je najčešće korištena vrsta bazge i porijeklom je iz Europe. Cvjetovi biljke pretvaraju se u plodove – bobice bazge.

Puna vitamina C

Šalica bazge sadrži 52,2 mg vitamina C koji štiti imunitet, sprečava bolesti i pomaže u oporavku mišića.

Ima visoku antioksidativnu moć

Svježe ocijeđeni sok od bazge sadrži mnogo antioksidativnih spojeva kao što su protokatehuinska i klorogenska kiselina te raznih fitonutrijenata kao što su flavonoidi kvercetin i rutin.
Flavonoidi imaju antiupalno djelovanje i štite stanice od oksidativnog oštećenja koja mogu dovesti do kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, raka i kognitivnih bolesti poput Alzheimerove bolesti i demencije.

Štiti zdravlje srca

Crna bazga je bogata antioksidansima koji mogu pomoći u smanjenju upale, kao i kolesterola i krvnog tlaka. Također može pomoći u smanjenju krvnog tlaka smanjenjem količine mokraćne kiseline u krvi. Utvrđeno je da povišene razine mokraćne kiseline mogu predvidjeti razvoj hipertenzije.

Shutterstock

Smanjuje upalu i stres

Svojstva crne bazge koja se bore protiv upala, mogu pomoći u smanjenju stresa i popravljanju raspoloženja.

Jača imunološki sustav

Konzumiranje bobica bazge može vam pomoći da se brže oporavite od respiratornih bolesti. Može smanjiti trajanje obične prehlade, kao i infekcija gornjih dišnih putova i gripe.

Dobra za zdravlje dišnih putova i pluća

Bobica crne bazge sadrži kvercetin koji je flavonoid i antioksidans za koji se zna pomaže funkciji pluća, posebno kod onih koji pate od astme i kronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), objasnio je stručnjak.

Studija objavljena u časopisu Biology otkrila je da bobica crne bazge može ublažiti simptome kod ljudi s KOBP-om kada se kombinira s drugim spojevima. Međutim, potrebno je puno više istraživanja da bi se dali uvjerljivi dokazi o tome kako bobica bazge pomaže bolestima pluća.

Bogata vlaknima

Sadržaj vlakana u bazgi potiče zdrava crijeva, laganu probavu i snažan imunološki sustav. Bazga poboljšava zdravlje crijeva prebioticima, oblikom vlakana koji hrani probiotike, poznate kao dobre bakterije u crijevima.

Jedna porcija bazge sadrži približno sedam grama vlakana što je četvrtina preporučenog dnevnog unosa.

Kontrolira šećer u krvi

Bazga može pomoći osobama s dijabetesom za kontrolu šećera u krvi. Fitonutrijenti i polifenoli u crnoj bazgi pomažu tijelu da učinkovitije obrađuje glukozu, što čini ovu bobicu korisnom za upravljanje glukozom i njeno održavanje u ravnoteži.

Shutterstock

Olakšava bol u grlu i kašalj

Istraživanje je otkrilo da je bobica crne bazge skratila trajanje i težinu prehlade i gripe, kao i simptome respiratorne infekcije kada se konzumirala u obliku pastile ili ekstrakta. Prednosti su bile najveće kada su sudionici uzimali bobicu bazge u roku od 48 sati od razvoja simptoma.

Čuva zdravlje kože

Antioksidansi smanjuju oksidativna oštećenja u tijelu koja mogu dovesti do oštećenja kože, a tako se održava zdravlje i mladolikost kože.

Nutritivne vrijednosti bazge

1 šalica bazge sadrži:

Kalorije: 106
Proteini: 1 g

Vlakna: 10 g

Masti: 0,7 g
Ugljikohidrati: 27 g
Vitamin A: 870 mg

Kalij: 406 mg

Vitamin C: 52,2 mg
Kalcij: 55 mg
Željezo: 2,32 mg

Rizici i neželjeni učinci

Obavezno skuhajte sirove bobice bazge prije nego što ih pojedete. Konzumiranje sirovih bobica može vas izložiti riziku od trovanja cijanidom, što dovodi do mučnine, povraćanja i dijareje. Toksična svojstva bazge nestaju kuhanjem na 80 stupnjeva Celzijusa.

Shutterstock

Izbjegavajte jesti koru, listove i sjemenke bobica bazge ako imate osjetljiv želudac ili neko gastrointestinalno patološko stanje.

Umjereno konzumiranje bazge je u redu, sve dok ih jedete kuhane – napominjemo još jednom da bobice nikada ne treba jesti sirove. Obavezno se posavjetujte s liječnikom prije nego što u svoju prehranu uvrstite bazgu ili suplemente na bazi crne bazge.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!