Blagi moždani udar: Uzrok, simptomi i što učiniti ako posumnjate na ovaj gadan problem?

Zdravlje 08. stu 202311:55 0 komentara
blagi moždani udar
Pexels/Ilustracija

Kratki prekid dotoka krvi u mozak naziva se blagim moždanim udarom. Simptomi uglavnom traju nekoliko minuta, ali ponekad mogu trajati i 24 sata, a slični su pravom moždanom udaru. Zbog toga za posljedicu blagi moždani udar nema velikih oštećenja, ali to onda znači da osoba koja ga je doživjela treba biti na oprezu.

Blagi moždani udar naziva se još i prolazni ishemijski napad, na engleskom je to skraćenica TIA, odnosno transient ischemic attack.

Ovaj tip blagog moždanog udara ima određene simptome, a važno ga je prepoznati na vrijeme.

Simptomi blagog moždanog udara

Da osoba ima blagi moždani udar teško je shvatiti, ali postoje određeni simptomi koji mogu upućivati na to. Kao što je već spomenuto, oni su vrlo slični simptomima pravog moždanog udara, no nisu ni izbliza toliko rizični:

– jaka glavobolja kojoj se ne zna točan uzrok

vrtoglavica

– gubitak ravnoteže

– poteškoće s vidom na jedno ili oba oka

– osoba ne razumije govor i ima problema s vlastitim govorom

– utrnulost ili velika slabost uglavnom na jednoj strani tijela i/ili lica

Simptomi blagog moždanog udara ne pojavljuju se postupno, već iznenada. Valja istaknuti kako je kod pojave ovih simptoma nemoguće razaznati radi li se o blagom ili pravom moždanom udaru i stoga je ključno pravovremeno reagirati i potražiti medicinsku pomoć.

Uzroci blagog moždanog udara

Statistika pokazuje kako je vrlo često blagi moždani udar predznak ili upozorenje na to da dolazi do običnog, odnosno teškog moždanog udara.

Određene životne navike kao i obiteljska povijest bolesti mogu upućivati na veći rizik od blagog, ali i pravog moždanog udara:

– konzumacija alkohola, cigareta i droga (posebice u prekomjernoj količini)

prekomjerna tjelesna težina i neaktivnost

kardiovaskularne bolesti

visoki krvni tlak

povećani kolesterol

– dijabetes

– povijest moždanog udara u obitelji

Što nakon blagog moždanog udara?

Ako sumnjate da ste doživjeli blagi moždani udar obavezno potražite liječničku pomoć, posebice ako imate određene rizike i predispozicije za tu vrstu problema.

Liječnik će vas poslati na pretrage kako bi se utvrdilo o kakvom se moždanom udaru radilo te će se vidjeti kako je utjecalo na sam mozak kao i što je točno bio uzrok tome.

Ovisno o dijagnozi, liječnik može prepisati određene lijekove za popravak, ali i za sprječavanje i kontrolu jačeg, odnosno normalnog moždanog udara. Iako se osobe koje su doživjele blagi moždani udar brzo oporave, upravo zbog rizika od običnog udara njihovo će se stanje intenzivno pratiti u naredna dva dana.

Ako se blagi moždani udar dogodio uslijed određenog načina života koji sa sobom nosi rizike za ponavljanje ili čak gori udar, pacijentima će se kao liječenje preporučiti promjena određenih navika.

Upozorenje

Blagi moždani udar treba shvatiti ozbiljno. U većini slučajeva on je upozorenje za teži moždani udar.

Simptomi su vrlo slični i stoga je nužno zatražiti medicinsku pomoć kod pojave istih jer rano otkrivanje može uvelike povećati šanse za bolji i brži oporavak.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!