Cervikalna kapa je mehanička, odnosno barijerna metoda kontracepcije, a koristi se još od 1800.-te godine.
Ona sprječava ulazak spermija u maternicu, a samim time ne dolazi do oplodnje jajne stanice. Po mnogočemu je slična dijafragmi, ali ima i neke razlike. Izrađena je od silikona ili lateksa, ima izgled kupole, a koristi se zajedno sa spermicidom. Ima i neke nuspojave pa je prije korištenja potrebno posavjetovati se s ginekologom.
Kako se stavlja cervikalna kapa?
Cervikalna kapa dolazi u više veličina kako bi se mogla prilagoditi vagini, a prava se odabire u dogovoru s ginekologom. Ipak, od dijafragme se razlikuje po tome što je nešto manja i čvršće prianja uz vrat maternice, ali i što može dulje ostati u vagini.
Prije umetanja cervikalne kape potrebno je dobro oprati ruke te kapu namazati debelim slojem gela ili kreme spermicida koji služi da uništi spermatozoide. Mora proći najmanje šest sati nakon spolnog odnosa prije nego se cervikalna kapa može izvaditi. Ako u tom periodu partneri imaju više spolnih odnosa, potrebno je prije svakog nanovo namazati spermicid i provjeriti je li cervikalna kapa i dalje na istom mjestu.
Cervikalna kapa stavlja se na isti način kao i dijafragma, odnosno kao tampon ili menstrualna čašica. Važno je kod umetanja prstima dotaknuti vrat maternice.
Na što treba paziti kod cervikalne kape?
Prije svega, potrebno je provjeriti je li kapa dobro stavljena. Cervikalna kapa ne smije smetati ili ispadati kod skakanja, čučnja ili kod odnosa. Jednako tako je kod vađenja kape, nakon spolnog odnosa, potrebno provjeriti ima li rupice i je li promijenila boju, te je dobro isprati toplom vodom i blagim sapunom, posušiti i pospremiti u čistu plastičnu zatvorenu posudu. Cervikalna kapa se ne smije nositi za vrijeme menstruacije ili bilo koje druge vrste krvarenja.
Koje su prednosti korištenja cervikalne kape?
Glavna prednost je što ne sadrži hormone te što se može koristiti za vrijeme dojenja te već šest tjedana nakon poroda. Također, jedna cervikalna kapa može trajati do godinu dana pa je ovo i financijski isplativa opcija, a jednom umetnuta u tijelu tamo može ostati do dva dana. ako ostane dulje od toga povećava se šansa za infekcijama i toksičnim šokom.
Koji su nedostaci korištenja cervikalne kape?
Ovaj način kontracepcije ne štiti od spolnih bolesti. Glavni nedostatak cervikalne kape je što može lako skliznuti za vrijeme odnosa i zato se rijetko koristi kao pouzdana metoda kontracepcije. Također, nije u potpunosti djelotvorna te će 16 od 100 žena u prvoj godini korištenja ove metode ipak ostati trudno zbog pogrešnog stavljanja i korištenja cervikalne kape.
Ovdje spadaju: nepravilno umetanje, oštećenja koja nisu primijećena, nekorištenje spermicida, uklanjanja cervikalne kape puno ranije od šest sati nakon odnosa. Osim toga, cervikalna kapa može izazvati urinarne ili vaginalne infekcije, kao i iritaciju ili alergiju na spermicid te materijal cervikalne kape. Može doći i do sindroma toksičnog šoka.
Cervikalnu kapu ne bi trebale koristiti žene koje:
· su nedavno rodile ili imale spontani pobačaj
· imaju alergijsku reakciju na silikon
· imaju HIV ili AIDS
· imaju neku abnormalnost na vratu maternice pa se cervikalna kapa ne može staviti
· imaju učestale upale zdjelice ili infekcije
Nuspojave korištenja cervikalne kape
Kod nekih žena može doći do određenih nuspojava kao što su: česte infekcije, bol i peckanje za vrijeme mokrenja, alergija na spermicid ili materijal cervikalne kape, može se pojaviti krv na kapi nakon njezinog uklanjanja, kao i svrbež vagine, bol u donjem dijelu trbuha, a slične nuspojave može imati i partner.
Kada se primijete neke od ovih nuspojava i promjena nakon korištenja cervikalne kape, potrebno je kontaktirati ginekologa. Jednako tako, kada se cervikalna kapa ne može ukloniti, treba potražiti pomoć ginekologa.
Zaključak
Cervikalna kapa je mehanička metoda kontracepcije manja od dijafragme. Važno je uz nju koristiti i spermicid koji uništava spermatozoide. Iako ima nekoliko prednosti, cervikalna kapa ima i nedostatke te je potrebno posebnu pažnju obratiti na njezino stavljanje te na to postoji li oštećenje. Kod bilo kakvih nuspojava treba kontaktirati ginekologa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!