Kad je njezinom ocu dijagnosticiran rak gušterače, registrirana dijetetičarka i članica MBG Collective Jess Cording, zavoljela je maslac.
“Iz nekog razloga, jedna od namirnica koju sam stalno željela jesti bile su rotkvice kuhane na maslacu”, kaže ona za Mindbodygreen.
“To je bila najslučajnija stvar”, rekla je te je dodala da je uobičajena fiziološka reakcija žudnje za hranom bogatom masnoćom i visokom energijom kada ste pod stresom (pa je njezin afinitet prema maslacu imao savršenog smisla), a vaše tijelo može fizički žudjeti za određenim hranjivim tvarima kada se suočite s emocionalnim poteškoćama.
“Ravnoteža proteina, masti složenih ugljikohidrata raspodijeljenih kroz dan, ograničavanje šećera… te su stvari bile velike za mene”, kaže ona.
Međutim, što se tiče specifičnih namirnica, Cording je istaknula nekoliko proizvoda koji su joj pomogli u borbi protiv stresa. Pronađite ih u nastavku:
1. Bobičasto voće
“Stvarno sam zavoljela bobičasto voće, mislim da sam žudjela za antioksidansima”, rekla je. Inače, bobičasto je voće prepuno snažnih antioksidansa zvanih polifenoli. Kliničko ispitivanje iz 2017. čak je otkrilo da su flavonoidi (skupina polifenola) u divljim borovnicama povezani s poboljšanim pozitivnim raspoloženjem – i djeca i odrasli zamijetili su bolje raspoloženje dva sata nakon konzumiranja ove namirnice.
Osim toga, bobičasto voće je bogato vitaminom C, koji može igrati ulogu u stabilizaciji razine kortizola. Točnije, istraživanja su otkrila da nadbubrežne žlijezde imaju visoke koncentracije vitamina C, a konzumacija ove hrane može nahraniti nadbubrežne žlijezde i održati razinu kortizola uravnoteženom. Bobičasto voće jednako je hranjivo i kada dolazi u smrrznutom obliku.
2. Omega 3 masne kiseline
Možda ste već upoznati s dobrobitima omega-3 masnih kiselina za mozak, ali jeste li znali da konzumacija dovoljne količine omega-3 masnih kiselina zapravo može pomoći u stimulaciji živca vagusa (koji vam zauzvrat pomaže da se bolje nosite sa stresorima)? Prema znanstvenom pregledu Frontiers in Physiology iz 2011., omega-3 masne kiseline mogu pomoći u povećanju vagalnog tonusa i podržati zdrav parasimpatički živčani odgovor igrajući ključnu ulogu u regulaciji varijabilnosti otkucaja srca.
“Stoga ne čudi da su “neke od specifičnih namirnica za kojima sam žudjela bile sardine pakirane u maslinovom ulju”, rekla je Cording te dodala: “Nisam ih mogla prestati jesti.” Sardine su izvrstan izvor vitamina B12, minerala i kalcija, ako se odlučite jesti i njihove kosti.
“Te omega-3 masne kiseline tako umiruju naš živčani sustav, a maslinovo ulje također ima toliko mnogo antioksidansa i zdravih masnoća”, rekla je Cording.
3. Fermentirana hrana
Svaka hrana koja je zdrava za crijeva istovremeno je i zdrava za mozak. Probavila izravno utječu na mozak, pa Cording preferira “puno fermentirane hrane i hrane bogate prebioticima” kako bi uravnotežila razinu stresa.
Fermentirana hrana – pomislite na kiseli kupus, kefir i kimchi – prirodno sadrži probiotike i prebiotička vlakna, a pokazalo se da probiotici pojačavaju odgovor na stres kod ljudi.
4. Brza hrana
Kada se suočite s emocionalnim ili fizičkim stresom, vaše tijelo može žudjeti za određenim hranjivim tvarima. Naravno, važno je poštovati svoje želje, kakve god one bile — ako si želite s vremena na vrijeme priuštiti dekadentnu poslasticu, učinite to. Cording se slaže, ali također preporučuje da postanete znatiželjni o tim porivima: “Potičem razmišljanje o tome što je konkretno u toj hrani privlačno”, kaže ona. “Je li to tekstura, je li to okus ili postoji hranjiva tvar koja vam je stvarno potrebna? To vam može dati neke naznake za zdravije verzije koje biste mogli razmotriti kako biste zadovoljili tu želju.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!