Dehidracija, čak i ona blaga, čest je uzrok glavobolje koja može biti blaga, ali i vrlo snažna te popraćena drugim simptomima. Glavobolja od dehidracije može se liječiti kod kuće, ali je u nekim slučajevima potrebno posjetiti liječnika.
Glavobolja od dehidracije događa se kada tijelo ne dobiva dovoljno tekućine koja je, zbog elektrolita, prijeko potrebna za normalne tjelesne funkcije.
Glavobolja može nastati i zbog blage dehidracije koja može biti uzrokovana znojenjem, povraćanjem, proljevom ili prekomjernim unosom alkohola nakon čega nismo nadoknadili unos izgubljene tekućine, odnosno vode.
Što je glavobolja od dehidracije?
Dehidracija uzrokuje glavobolju jer se meko tkivo, tako i mozak, zbog nedostatka tekućine stišće, odnosno smanjuje (stvarajući blage kontrakcije) i tako se odvaja od lubanje i stvara pritisak na živce što potom uzrokuje bol.
Dehidracija nastaje iz raznih razloga.
Nekada je posljedica bolesti, nekada jednostavno do nje dolazi zbog nedovoljnog uzimanja tekućine, odnosno vode, a nekada je posljedica konzumacije alkohola.
Kao jedna od posljedica dehidracije nastaje i glavobolja koja može biti blaga, ali i vrlo neugodna.
Glavobolja od dehidracije – simptomi
Glavobolja od dehidracije može biti blaga, ali i vrlo snažna te se može pojaviti u cijeloj glavi ili na samo jednom dijelu, na primjer u prednjem ili zadnjem dijelu glave.
Bol je uglavnom tupa, ali ponekad može biti i oštra te pulsirajuća ili konstantna. Nerijetko se njen intenzitet povećava kretanjem, saginjanjem, okretanjem glave i slično.
Glavobolja je često popraćena i drugim simptomima kao što su:
– zbunjenost
– suha usta
– grčevi u mišićima
– gubitak teka
– nesvjestica u težim slučajevima dehidracije
Kako ukloniti glavobolju od dehidracije?
Glavobolja od dehidracije se uglavnom može ukloniti, odnosno liječiti, kod kuće te bi trebala nestati kroz nekoliko sati.
Kako bi uklonili glavobolju od dehidracije, potrebno je:
1. Piti dovoljno tekućine
Tekućinu pijte u malim gutljajima jer nagli unos prevelike količine tekućine može uzrokovati mučninu i povraćanje što dovodi do još teže dehidriranosti.
S obzirom na to da su, uz samu tekućinu, važni i elektroliti, njih najbrže možete unijeti izotoničnim napitcima, bistrim juhama i slično.
2. Odmor
Kako bi glavobolja što brže prošla, važno je odmoriti se od fizičkih aktivnosti i to u hladnoj prostoriji koja je zaštićena od sunca kako biste izbjegli dodatno znojenje.
3. Hladni oblozi
Stavljanje hladnih obloga na čelo može značajno pomoći u smanjenju glavobolje jer hladnoća smanjuje osjetljivost živaca i time blokira percepciju boli.
Kada posjetiti liječnika?
Većina glavobolja zbog dehidracije nestane prilično brzo nakon poduzimanja određenih koraka.
Ipak, ponekad se, zbog težih stanja poput snažnog povraćanja, proljeva, bolesti i slično, može dogoditi da je dehidracija vrlo jaka i da značajno počinje utjecati i na ostale organe.
Tada je potrebno, čim prije, posjetiti liječnika koji će vam odmah dati infuziju te druge potrebne lijekove.
Također, liječnika je potrebno posjetiti ako se glavobolje često vraćaju i ako su uz njih prisutni simptomi poput snažne vrtoglavice, mučnine ili poteškoća s vidom jer bi to mogao biti znak nekog ozbiljnijeg stanja.
Zaključak
Glavobolja od dehidracije događa se kada tijelo ne dobiva dovoljno tekućine koja je prijeko potrebna za normalne tjelesne funkcije.
Može biti blaga, ali i vrlo snažna te se može pojaviti u cijeloj glavi ili na samo jednom dijelu.
Često je popraćena i drugim simptomima dehidracije poput vrtoglavice, mučnine, grčeva u mišićima i slično.
Glavobolja od dehidracije uglavnom se liječi kod kuće i nestaje u roku od nekoliko sati, ali je, kod težih slučajeva dehidracije, potrebno posjetiti liječnika.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!