Jedan od sve češćih zdravstvenih problema kod mlađe populacije su hemoroidi, neugodna pojava uzrokovana suvremenim načinom života. Neuredna i nezdrava prehrana, dugotrajno sjedenje i stres uzrok su hemoroida o kojima se najmanje priča jer pri samom spomenu izazivaju nelagodu.
Što su hemoroidi i što ih uzrokuje?
Spužvasti jastučiči u rektalnom kanalu ispunjeni krvlju imaju ulogu zatvaranja analnog kanala. Neuredan način života bez kretanja, nepravilna prehrana uz nasljeđene sklonosti, trudnoća i zatvor uzrokuju pojačani pritisak na vene pri čemu dolazi do nakupljanja krvi i bolnih oticanja, piše Zadovoljna.hr.
Simptomi koje ne smijemo ignorirati
Svrbež, unutarnji osjećaj pritiska, bolne otekline, na dodir opipljivi čvorovi i posljedično krvarenje prvi su simptomi koji ukazuju na nastanak hemoroida.
Ne smijete ih ignorirati nego se morate konzultirati sa svojim doktorom oko pravilne metode liječenja, a ako imate hemoroide koji se ne povlače nakon tretmana – postoji vjerojatnost da to uopće nisi hemoroidi.
To mogu biti izrasline koje upućuju na Chronovu bolest, autoimunu upalnu bolest probavnog sustava. U tom slučaju obratite se gastorenterologu kako biste napravili sve potrebne pretrage i uklonili sumnju na ovaj zdravstveni problem.
Vanjski i unutarnji hemoroidi
Vanjski su smješteni uz rubni dio anusa i pokriveni vrlo osjetljivom kožom. Kada se u jednom od njih razvije ugrušak stvara se oteklina na izlazu iz analnog kanala, a na osjet su prisutni kao tvrda i bolna izbočina. Krvare samo ako puknu i obično se povlače nakon terapije za koju je najbolje potražiti pomoć liječnika.
Unutarnji hemoroidi razvijaju se unutar anusa, a takvi se poznaju kroz krvarenje i izbočine koje nastaju prilikom pražnjenja. Nezgodni postaju ukoliko se ukliješte i ne mogu vratiti u analni kanal što izaziva jaku bol i krvarenje.
Liječenje hemoroida i prevencija
Kod učestalih problema s hemoroidima potrebno je potražiti pomoć liječnika, a preventivno, kada se problem povuče, učinkovito pomaže promjena stila života.
Plaćate li dopunsko osiguranje, uz odgovarajuću uputnicu, kirurški se postupak obavlja na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, piše Zadovoljna.hr.
Prehrana bogata vlaknima jedan je od glavnih pomagača dobre probave. Mahunarke, cjelovite žitarice i suho te svježe voće i povrće sprečavaju formiranja hemoroida. Izbjegavajte previše ljutu i začinjenu hranu. Povećan unos tekućine u tijelo, pri čemu se preporuča voda ili sokovi od svježe cijeđenog voća i povrća olakšavaju stolicu. Posebno učinkovito je svakodnevno konzumiranje soka od suhih šljiva.
Dugotrajno sjedenje treba izbjegavati jer ono stvara pritisak u rektalnom području . Povremeno ustajanje i kretanje može pomoći u spriječavanju nastanka hemoroida i poboljšati cirkulaciju. Izbjegavajte naprezanje prilikom obavljanja velike nužde jer tako stvarate dodatan pritisak na crijeva. Redovna tjelesna aktivnost potiče cirkulaciju, ubrzava metabolizam i probavu, te stimulira crijevnu funkciju kojom se umanjuje pojava proljeva i zatvora.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!