Je li gazirana voda jednako zdrava kao i negazirana?

Zdravlje 14. lis 202117:51 0 komentara
FRANCESCO ZERILLI/ZERILLIMEDIA / Sciencephoto / Profimedia

Mnogi od nas obožavaju piti gaziranu mineralnu vodu. Iako je bolji izbor od zašećerenih sokova i drugih pića koja sadržavaju velike količine šećera, stručnjaci upozoravaju da gaziranu mineralnu vodu trebate konzumirati umjereno.

Za obožavatelje, gazirana voda nudi iskustvo kakvo obična voda ne može: zvuk mjehurića pri otvaranju boce, trnci u ustima pri ispijanju, ponekad i nježna “prirodna” aroma.

Obična voda odlična je za hidrataciju, ali „iznenadili biste se koliko ljudi ne žele piti običnu vodu jer ne vole taj okus”, kaže Anne Linge, registrirana nutricionistica u Medicinskom centru Sveučilišta u saveznoj državi Washington. „Dodavanje mjehurića čini ju prihvatljivijom.”

Prihvatljivijom možda, no je li gazirana voda i jednako zdrava?

Nutriocionisti se slažu da gazirana mineralna voda (što uključuje i umjetno gaziranu vodu) jednako hidratizira kao i obična, no voda iz slavine ima dodatnu prednost – ona sadrži fluorid, koji pomaže u prevenciji oštećenja zuba, piše The New York Times.

„Ako koristite vodu s fluoridom za pranje zubi, kuhanje i hidrataciju, možete slobodno uključiti gaziranu vodu u svoju prehranu,” kaže Linge. A ako u vlastitom domu dodajete mjehuriće u vodu iz slavine, tada ona već sadrži fluorid.

Ali imajte na umu da je gazirana voda kiselija nego obična.

Voda s mjehurićima sadrži ugljikov dioksid, koji se u dodiru sa slinom pretvara u ugljičnu kiselinu, snižavajući pH vrijednost u vašim ustima. Pića s niskom pH vrijednosti mogu biti štetna za zube, povećavajući vjerojatnost nastanka karijesa. Ipak valja napomenuti da je nezaslađena mineralna voda mnogo zdravija za zube od gaziranih ili voćnih sokova, kao što su i pokazali rezultati studije objavljene 2016. u časopisu Američke stomatološke udruge.

Neki proizvođači u gaziranu vodu dodaju limunsku kiselinu da bi poboljšali okus, što može povisiti razinu kiselosti. Slična stvar će se dogoditi ako u vodu sami dodate kriške limuna ili limete. Uz to, teško je točno znati što je u vodu dodano ako popis sastojaka navodi samo „prirodnu aromu.”

Malo je istraživanja provedeno o gaziranoj vodi i posljedicama koje ostavlja na zube. Međutim, prema riječima dr Brittany Seymour, docentice na stomatološkom odsjeku na Harvardu i glasnogovornice Američke stomatološke udruge, „dnevno bi trebalo popiti zaista puno gazirane vode da biste napravili onakvu štetu kakvu ostavljaju gazirani ili voćni sokovi.”

Zaključak? Budući da gazirana voda može biti štetna po vaše zube, pristupite joj više kao užitak koji ćete si priuštiti jednom dnevno, ali nemojte dopustiti da ona postane vaš glavni izvor vode, kaže dr Seymour i dodaje: „Ako želite dnevno popiti dvije ili tri bočice gazirane vode, možda bi bilo bolje da to učinite uz obrok.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!