Od kako zna za sebe ovaj muškarac tvrdi da ne spava. Točnije, više se ne mogu sjetiti kad sam uspio da odspavam sedam sati sna. U djetinjstvu, u studentskim danima, kasnim dvadesetim, pa sad i u kasnim tridesetim uredan i dobar san uvijek mi je bio nedostižan san, tvrdi muškarac kojim ima problem sa spavanjem.
Krivila se genetika, napadi migrena, karakter, tip osobnosti i izgovori da sam produktivniji noću nego danju. Kada se na sve to doda ozbiljan poremećaj spavanja, više nije bilo pitanje kada ću spavati, nego hoću li uopće zaspati, govori.
Svaki medicinski stručnjak reći će vam da tijelo pamti i da će vam se prije ili kasnije osvetiti za sve što mu radite. Dugogodišnje nespavanje u više navrata se surovo osvetilo padom imuniteta i prehladom, prenosi Nova.rs.
Promjena ritma spavanja nije došla kao odluka, već kao potreba jer sam želio da radim jutarnje smjene od 7 do 15h kako bih izbjegao gužve u prometu.
Jedno sam znao – da moram da moram ustati u 5 ujutro, da bih imao vremena za doručak, kavu i da bez panike stignem na vrijeme na posao. Stvar koju nisam smislio, a koja je kasnije došla prirodno sama je vrijeme kada odlazim u krevet.
Na samom početku moje tijelo se i dalje ponašalo kao da je potpuno normalno da u krevet odlazim jako kasno, ponekad i poslije ponoći, iako ustajem u pet ujutro. Dva tjedna kasnije, i po tko zna koji put s deficitom sna, s 3 do 5 aktivnih sati sna, ušao sam u ritam gdje sam prirodno „padao“ u krevet već oko 21h u najgorem slučaju 22h. Zaspao bih jako brzo, a ranije sam se jako mučio da zaspim. Ustajanje u pet ujutro, pa, za sada djeluje da se nikad neću navići i da ću se uvijek buditi s rečenicom: „Bože, još samo 10 minuta“.
Kukao, ne kukao u vrisak zore, umor tijekom dana se ne pojavljuje, fizički i mentalno se daleko bolje osjećam i što je najbitnije kvalitetno spavam.
Šta kažu stručnjaci?
U studiji „Dnevni ritam ciklusa spavanja i buđenja“ piše da je najbolje vrijeme za odlazak na spavanje između 22:00 i 23:00 sata, dok je idealno vreme za buđenje između 6:00 i 7:00 sati. Ovaj vremenski okvir omogućava tijelu da prođe kroz sve potrebne faze sna, uključujući duboki REM san, koji je ključan za oporavak i kognitivne funkcije.
U članku koji je objavio „The Guardian“ – “Kult pet ujutro“ ističe se da je ustajanje u pet ujutro postao trend među slavnima. Rani početak dana kao kulturni fenomen postao je popularan na društvenim mrežama kada je objavljena knjiga Robina Sharma “Budni u pet i vaš je čitav svijet”, pa su mnogi počeli prakticirati ovo pravilo. Fraza je inspirirala veliki broj discipliniranih ljudi da podijele svoje rutine na svojim profilima na društvenim mrežama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!