Kozje mlijeko: Lakše se probavlja od kravljeg, a mogu ga piti i bebe

Zdravlje 19. velj 202211:17 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

Kozje mlijeko smatra se jednom od najzdravijih namirnica zbog njegovih mnogih zdravstvenih prednosti, a posebno je dobro za one koji teško probavljaju kravlje mlijeko.

Mlijeko se svakodnevno u svijetu konzumira u velikim količinama, ali to se većinom odnosi na kravlje mlijeko. Međutim, odmah iza kravljeg je kozje mlijeko i to zbog jednostavnosti uzgoja koza u razvijenim zemljama, ali i zbog toga što lakše probavljivo u usporedbi s kravljim mlijekom.

Kozje mlijeko je gušće i kremastije od kravljeg ili biljnog mlijeka te ima više nutrijenata. Jedna čaša (200 ml) kozjeg mlijeka sadrži sljedeće:

· 168 kalorija

· 9 grama proteina

· 10 grama masnoća

· 11 grama ugljikohidrata

· 11 grama šećera

· 330 miligrama kalcija

Osim toga, kozje mlijeko je sjajan izvor kalija, fosfora i magnezija koji su važni za očuvanje kosti, mišića i zglobova. Sadrži i vitamine B1, B2, B6 i B12 koji jačaju živčani sustav te vitamin A koji pomaže u smanjenju rizika za nastanak očnih bolesti, određenih oblika raka te pomaže u borbi protiv ospica u djece.

Jedno istraživanje pokazalo je da je kozje mlijeko najsličnije majčinom mlijeku pa je pogodno za djecu, čije ih majke ne mogu dojiti iz nekog razloga ili ne proizvode dovoljno mlijeka.

Kozje i kravlje mlijeko

Ako vam kravlje mlijeko izaziva probavne probleme, a biljno vam okusno ne odgovara, zašto ne biste probali kozje? Naime, ono se sastoji od vrlo malih čestica masti koje tvore mekšu, manju skutu u želucu. Želučani enzimi brže razgrađuju te proteine što olakšava probavu.

Ima manje alergena

Ako ste alergični na kravlje mlijeko, možda na kozje niste. Naime, jedno istraživanje je pokazalo da jedna od četiri bebe koje su bile alergične na kravlje, nisu bile alergične na kozje mlijeko. No, ako znate da ste alergični na sve mliječne proizvode, ne biste trebali konzumirati kozje mlijeko bez konzultacije s liječnikom.

Veća količina korisnih masnih kiselina

U usporedbi s kravljim mlijekom, kozje mlijeko ima znatno više razine kratkih i srednjelančanih masnih kiselina koje se brže probavljaju.

Manje laktoze

Kozje mlijeko ima nešto manje laktoze od kravljeg – oko 12 posto manje po šalici, a taj postotak se smanjuje kada se od kozjeg mlijeka napravi jogurt. Onima s blagom netolerancijom na laktozu kozje mlijeko će manje komplicirati probavu.

Više korisnih bakterija

Kozje mlijeko ima još jednu značajku koja nadmašuje kravlje mlijeko – veću prisutnost prebiotskih ugljikohidrata, odnosno oligosaharida, koji hrane korisne bakterije koje žive u našim crijevima.

Kozje i biljno mlijeko

Iako su mliječne alternative poput bademovog mlijeka potpuno veganske, često imaju malo ili nimalo proteina za razliku od kozjeg koje sadrži 9 grama proteina po šalici. Kozje mlijeko također je dobra alternativa ako ste alergični na soju i orašaste plodove, na kojima su bazirana skoro sva biljna mlijeka.

Mlijeko od orašastih plodova najčešće ima vrlo vodenastu konzistenciju i nema ista svojstva kao obično mlijeko u određenim receptima. Kozje mlijeko je kremasto i ima sličnu konzistenciju kao kravlje mlijeko, ali je, kao što smo već rekli, lakše probavljivo.

Kako piti kozje mlijeko?

Ako ste kupili kozje mlijeko na tržnici, preporučuje se da ga prokuhate, pogotovo ako ćete ga dati djetetu jer ne znate koliko je dugo stajalo.

Sirovo, odnosno svježe kozje mlijeko daje najviše zdravstvenih prednosti, ali preporučuje ga se piti samo prvi do drugi dan od mužnje koza. U gotovo svim većim trgovinama možete naći kozje mlijeko koje je sterilizirano pomoću ultra visokog tlaka pri nižim temperaturama te zbog toga može i duže izdržati u hladnjaku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!