Mineral željezo vrlo je važan za normalno funkcioniranje našeg čitavog organizma.
Esencijalno je bitan za naš život jer čak oko 70 posto željeza u našem tijelu nalazi se u proteinu unutar crvenih krvnih stanica. Upravo je željezo potrebno kako bi se stvarao hemoglobin koji je zaslužan za prijenos kisika po tijelu. Dobra opskrbljenost kisikom potrebna je za pravilno funkcioniranje svih organa u tijelu.
Stoga, kada dođe do nedostatka željeza u krvi, nije neobično da počinjemo osjećati simptome u cijelom tijelu. Neke možda i ne povezujemo odmah s nedostatkom željeza, ali naše tijelo nam uvijek jasno govori kada mu nečega nedostaje. Tako je i sa željezom. Međutim, tijelo će reagirati i ako je razina željeza u krvi previsoka jer to također može biti opasno.
U nastavku donosimo iskustva osoba s niskim željezom, simptome nedostatka željeza u krvi te kako najlakše i brzo nadomjestiti taj manjak.
Simptomi manjka željeza u krvi
Kada dođe do smanjenja razine željeza u krvi utječe se na feritin, odnosno, određivanje feritina je pogodno za procjenu rezervi željeza u krvi.
Feritin je protein u našem organizmu koji služi za pohranu zaliha željeza. Kod osoba koje imaju dugotrajno nisku razinu željeza u krvi, mjeri se i razina feritina jer je ta dijagnostika osjetljivija i pouzdanija za dokazivanje razine željeza kod bolesti.
Manjak željeza u krvi najčešći je uzrok anemije. Osim toga anemiju može izazvati manjak vitamina B12 ili folata u krvi. Kada dođe do smanjene razine željeza u tijelu, pojavljuju se jasni i nejasni simptomi.
Ovo su najčešći simptomi manjka željeza u krvi:
– stalan umor neovisno o satima spavanja i odmora
– generalni nedostatak energije za svakodnevne aktivnosti
– pojačani osjećaj otkucaja srca
– brz gubitak daha
– blijedost kože
Osim najčešćih simptoma manjka željeza u krvi, pojaviti se mogu i oni koji se na prvu ponekad ne povezuju s nižom razinom ovog minerala. Ovi simptomi niskog željeza mogu biti vrlo naporni i otežavati svakodnevno funkcioniranje:
– glavobolje i vrtoglavice neovisno o tlaku
– osluškivanje šumova, zujanja ili zvukova koji objektivno ne postoje
– pojačan osjet mirisa i okusa
– svrbež kože, gubitak kose, slabi nokti
– želja za konzumiranjem nejestivih stvari poput papira, šalica, kemijski
– upaljeni krajevi usta, groznica na ustima
Navedeni simptomi niskog željeza mogu biti povezani s drugim poteškoćama ili bolestima, ali ako ih doživljavate, svakako biste trebali provjeriti razinu ovog minerala. Pretraga je vrlo jednostavna, radi se o regularnom vađenju krvi.
Uzrok niskog željeza u krvi
Pojavu ranije navedenih simptoma zbog manjka željeza u krvi može izazvati bolest ili uobičajeno stanje.
Među najčešćim uzrocima niske razine željeza u krvi su:
– menstruacija, trudnoća i menopauza kod žena
– rak želuca
– uzimanje protuupalnih lijekova
Osim u trudnoći, vrlo je rijetka pojava da manjka željeza u krvi uzrokuje prehrana s premalom razinom navedenog minerala. Međutim, prehrana bogata željezom svakako pomaže u održavanju normalne razine.
Liječenje manjka željeza u krvi
Liječenje manjka željeza u krvi provodi se oralnim pripravcima željeza i rješavanje uzroka anemije ako je to moguće. Kod liječenja se mogu koristiti različiti pripravci u različitim oblicima – kapima, tabletama, kapsulama, otopinama. Uz uzimanje željeza preporučuje se istovremeno uzimanje vitamina C, a sve navedeno uzimati prije jela.
Osim pripravaka, pomoć može pružiti i prehrana bogata željezom. To uključuje lisnato zeleno povrće, špinat, smeđu rižu, mahunarke, orašaste plodove, crveno meso, ribu i tofu, jaja (žumanjke i bjelanjke) te sušeno voće. Vrlo je važan i dostatan unos vode i tekućine kroz dan.
Ovako izgleda život ljudi s manjkom željeza u krvi
Manjak željeza u krvi kod nekih osoba može iznimno utjecati na svakodnevne aktivnosti. Ovim putem dijelimo iskustvo naše novinarke Katarine koja danas ima 29 godina, a prvi puta je doživjela manjak željeza u krvi u tinejdžerskim danima.
“Sve je počelo dok sam još bila u osnovnoj školi. Brzo bih se uspuhala nakon malo trčanja na tjelesnom, uvijek sam bila umorna i svakog dana mi se vrtjelo u glavi. S vremenom je ta vrtoglavica prerasla u glavobolje, a znalo se dogoditi i da sam pala u nesvijest. Srećom pa smo brzo prepoznali da nešto ne štima i liječnica je dobro reagirala. Dobila sam šumeće tablete s dodatkom željeza, a kasnije i tablete koje sam pila jednom do dva puta dnevno. U tom periodu sam već imala menstruaciju i u tim danima mjeseca mi je bilo puno teže nego vršnjakinjama. Osjećala sam puno jaču vrtoglavicu i slabost nego druge djevojke. Moj manjak željeza u krvi dugo je trajao, odnosno, nakon uzimanja dodataka željeza bih se brzo vratila na nisku razinu. Liječenje je trajalo oko šest godina, oko 20-e godine se stanje stabiliziralo. Od tada nisam imala problema s manjkom željeza u krvi”, rekla je Katarina za potrebe ovog teksta.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!