Neugodan tjelesni miris problem je za četiri od deset osoba u društvu, tvrdi istraživanje u kojem je 2019. sudjelovalo 2000 Britanaca. Njih čak 30 posto reklo je da izbjegavaju razgovore s drugima zbog straha od neugodnog mirisa. Anketa je otkrila da je neugodan tjelesni miris više od trećine ispitanika spriječio da se grle i budu intimni s nekim.
I dok znojenje, odnosno neugodan tjelesni miris, može biti uzrokovano tjelovježbom ili vrućim vremenom, postoje i medicinska stanja koja ga mogu potaknuti, prenosi Index.
Dijabetes
Kada su stanice lišene energije iz glukoze, one počinju sagorijevati mast. Ovaj proces stvara ketone, koji imaju tendenciju proizvoditi miris sličan acetonu koji se osjeti kroz dah osobe.
Bolest jetre
Osoba koja ima teški oblik bolesti jetre, poznat kao fetor hepaticus, može neugodno mirisati. Kaže se da je taj miris sladak i pljesniv, a osim u dahu, osjeća se i u urinu.
Bolest bubrega
Miris tijela ponekad može biti znak bolesti bubrega. Medical News Today navodi da oštećeni bubrezi ne mogu filtrirati krv kako bi trebali, a bolest bubrega uzrokuje koncentraciju kemikalija u urinu i tjelesni miris koji podsjeća na amonijak.
Disfunkcija bubrega također može uzrokovati visoke razine bakterija i proteina u urinu, što će pridonijeti neugodnom mirisu. Ako ste zabrinuti zbog neuobičajenog mirisa tijela, obratite se svom liječniku opće prakse. On će vam pomoći identificirati problem.
Kako se riješiti neugodnog tjelesnog mirisa?
Najjednostavniji i najosnovniji lijek je kupanje ili tuširanje. Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije preporučuje pranje pazuha, prepona i stopala sapunom najmanje dva puta dnevno i temeljito sušenje. Nakon što se operete, neophodno je koristiti dezodorans ili antiperspirant. U slučaju da problem ne jenjava, potražite savjet svog liječnika.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare