Namirnice koje najčešće uzrokuju nadutost i plinove

Zdravlje 12. lis 202308:54 0 komentara
Dmitrii Melnikov / Alamy / Alamy / Profimedia

Nadutost je neugodan dio života koji se može dogoditi svakome, a uzrokuju ga razni čimbenici, od prebrzog unosa previše hrane do hormonskih ciklusa do upale crijeva i osjetljivosti na hranu.

Može se manifestirati kao stezanje, pritisak, punoća i nadutost u želucu i donjem dijelu trbuha, ali u najboljem slučaju to je privremena nuspojava onoga što ju je izazvalo. Ali ponekad se zadrže ozbiljna nadutost i plinovi – što onda?

“Kada su nadutost i distenzija u trbuhu kronični, popraćeni su bolom i negativno utječu na svakodnevni život, potrebna je procjena liječnika”, kaže Yi Min Teo, dijetetičar specijaliziran za inkluzivno zdravlje probavnog sustava i vlasnik tvrtke Herbs and Food, prenosi Real Simple.

Hrana koja može izazvati nadutost:

Previše vlakana odjednom

Vlakna su iznimno važan nutrijent koji se nalazi u voću, povrću i žitaricama, a nedovoljna konzumacija vlakana također može pridonijeti zatvoru i zdravstvenim problemima crijeva – uobičajenim krivcima za nadutost kod mnogih ljudi.

Ali ovdje je caka jer iznenadno natrpavanje tonama hrane bogate vlaknima (ili uzimanje dodataka prehrani s vlaknima) odjednom može imati negativan učinak i izazvati nadutost.

“Kada počnete unositi tako veliku količinu vlakana u sva tri obroka i dosljedno tijekom tjedna, taj ogroman priljev vlakana uzrokuje dodatnu fermentaciju u crijevima, posebno u debelom crijevu gdje neka vlakna koja se mogu fermentirati mogu stvoriti dodatne plinove, “, objašnjava Teo.

“Mnogi pojedinci mogu doživjeti nadutost, ponekad čak i grčeve ili bolove povezane s tim”, dodao je.

Hrana s dodanim šećernim alkoholima (poput žvakaće gume)

Šećerni alkoholi su vrsta ugljikohidrata koji se koriste za zaslađivanje hrane i pića označenih kao “bez šećera”. Najčešće koje vidite na tržištu su: sorbitol, ksilitol, manitol
i eritritol.

Šećerni alkoholi fermentiraju u debelom crijevu, a plinovi se proizvode kao nusprodukt, tako da puno šećernih alkohola može uzrokovati nadutost, kaže Vandana Sheth, certificirana specijalistica za skrb o dijabetesu te savjetnica za prehranu.

Jedna od najčešćih namirnica koja sadrži šećerne alkohole je žvakaća guma. Osim što uzrokuje nadutost zbog prisutnosti šećernih alkohola, Teo kaže da žvakanje žvakaće gume zapravo dovodi plinove u vaš probavni sustav jer gutate više zraka.

Mliječni proizvodi (za osobe s intolerancijom na laktozu ili osjetljive osobe).

Laktoza je vrsta prirodnog šećera koji se nalazi u mliječnim proizvodima. Šezdeset osam posto svjetske populacije nije u stanju ili manje može probaviti laktozu jer njihovo tijelo ne proizvodi dovoljno enzima laktaze da je razgradi.

Osobe koje ne podnose laktozu mogu osjetiti nadutost nakon konzumacije ovih namirnica, kaže Teo. Mlijeko, jogurt, sladoled, meki sirevi i mlijeko u prahu (nalazi se u mliječnoj čokoladi i nekim receptima za pire krumpir, da spomenemo samo neke) neki su proizvodi koji imaju više laktoze.

Gazirana pića

Ubacivanje plinova u želudac je jednostavan način za izazivanje nadutosti, zbog čega su gazirana pića koja su napumpana ugljičnim dioksidom potencijalni krivac, ističe Teo. Možda ćete primijetiti njegove plinovite učinke, osobito nakon što ga popijete uz obrok koji je veći od uobičajene količine.

Gazirano piće zamijenite negaziranim u vrijeme obroka. Sheth predlaže da se prebacite na čistu vodu s dodatkom arome, ako smatrate da je to ukusnije u usporedbi s običnom vodom.

Hrana s visokim sadržajem FODMAP-a.

FODMAP je kratica za fermentabilne oligosaharide, disaharide, monosaharide i poliole. Ukratko, radi se o skupini prirodnih šećera koji se nalaze u određenoj hrani koja se ne probavlja u potpunosti ili apsorbira u crijevima. Organizmi nekih ljudi daleko su osjetljiviji na hranu s visokim udjelom FODMAP-a i mogu otkriti da njihovo smanjenje ili eliminacija iz prehrane može ublažiti problematičnu nadutost i probleme s plinovima.

“Umjesto da se probavljaju, FODMAP-ovi povlače vodu u crijeva, fermentiraju u debelom crijevu i proizvode plinove, uzrokujući istezanje i širenje crijevne stijenke”, kaže Teo.

FODMAP se nalaze u većim koncentracijama u određenom voću, povrću, žitaricama i mliječnim proizvodima, od kojih su neki istaknuti u nastavku. Imajte na umu da ovo nije potpuni popis hrane s visokim udjelom FODMAP-a.

Voće: jabuke, mango, breskve, kruške, šljive, suhe šljive.
Povrće: češnjak, luk, cvjetača, prokulica, brokula, kupus, gljive.
Žitarice: ječam, pšenica, raž.

Grah i mahunarke: slanutak, grah, leća.
Mliječni proizvodi: Kravlje mlijeko, meki sirevi, jogurt.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!