Maslinovo ulje moglo bi pomoći u borbi protiv infekcija koje pogađaju trećinu žena

Lifestyle 28. kol 202407:14 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Bakterijska vaginoza liječi se antibioticima, ali se često vraća. Novo istraživanje polaže nade u maslinovo ulje bogato oleinskom kiselinom

Oleinska kiselina

Mnoge žene misle da vaginalne infekcije uzrokuju gljivice, no najčešće su to ipak bakterije. Bakterijska vaginoza je najčešći uzrok vaginalne infekcije žena u reproduktivnoj dobi. Najčešći uzročnik je bakterija Gardnerella vaginalis.

Infekcija može uzrokovati peckanje i svrbež, a najčešći je razlog abnormalnog iscjetka. Također može povećati rizik od zaraze spolno prenosivim infekcijama poput klamidije i gonoreje zbog svog učinka na sposobnost ženina organizma da se bori protiv drugih patogena.

Iako se može liječiti antibioticima, bakterijska vaginoza uzrokovana neravnotežom prirodnih mikroba, često se vraća. Sada su istraživači na Broad institutu MIT-a i Harvarda otkrili da bi oleinska kiselina, dugolančana masna kiselina koja se nalazi u izobilju u maslinovom ulju, mogla pomoći u borbi protiv infekcije, prenosi Daily Mail.

Nalazi, objavljeni u časopisu Cell, pokazuju da oleinska kiselina i nekoliko drugih dugolančanih masnih kiselina mogu imati antimikrobna svojstva. Masne kiseline mogu spriječiti rast štetnih vaginalnih mikroba i promicati druge vrste koje su povezane sa zdravijim genitalnim traktom.

Istraživači kažu da bi se tretmani koji promiču ovu ravnotežu mikroba mogli koristiti za sprječavanje ponovljenih infekcija kod žena, piše Ordinacija, a prenosi Dalmatinski portal.

Obnova mikrobioma

QAutorica studije profesorica Meilin Zhu, liječnica za zarazne bolesti u bolnici Massachusetts General je uzgajala različite sojeve vaginalnih bakterija s oleinskom kiselinom i otkrila da masna kiselina inhibira rast štetnih Lactobacillus inera, dok istovremeno potiče rast drugih, zdravijih sojeva.

Također je utvrđeno da oleinska kiselina učinkovito inhibira druge bakterije povezane s bakterijskom vaginozom, uključujući neke sojeve otporne na standardno liječenje antibioticima. To ukazuje da bi oleinska kiselina mogla biti učinkovit način za obnovu stabilnog, zdravog mikrobioma u ženskom genitalnom traktu nakon bakterijske vaginoze.

Na Institutu Ragon, Doug Kwon, izvanredni profesor medicine s Harvarda i koautor studije, radi na preusmjeravanju ovog istraživanja prema kliničkom ispitivanju na ljudima.

Vjerujemo da postoji uzbudljiv potencijal da se ova otkrića prevedu u trajnu promjenu vaginalnog mikrobioma kako bi se poboljšalo liječenje bakterijske vaginoze i smanjili se štetni zdravstveni ishodi za žene diljem svijeta, rekao je Kwon.

Simptomi bakterijske vaginoze

Čak od 50 do 75 posto žena s bakterijskom vaginozom nema simptome upale rodnice, pa govorimo o asimptomatskoj upali. Mogući simptomi su:

– pojačan vaginalni iscjedak koji ima miris po ribi

– iscjedak bijele ili sive boje

Tekst se nastavlja ispod oglasa
– pečenje pri mokrenju

Moguće komplikacije

Kako bakterijska vaginoza može izazvati vaginitis, spontani pobačaj, prijevremeni porod, endometritis, postpatralnu infekciju, upalnu bolest zdjelice te općenito povećati pojavnu ostalih spolno prenosivih bolesti, nužno je postaviti adekvatnu dijagnozu.

Liječi se antibioticima, no bolest se često ponovno javlja. U prevenciji mogu pomoći antibiotici.

Za vrijeme liječenja se preporučuje suzdržavanje od spolne aktivnosti ili spolni odnos uz korištenje kondoma. Iako se bakterijska vaginoza ne smatra spolnom bolešću, seksualni odnos je može potaknuti. Tako su u većem riziku žene koje imaju više partnera ili su nedavno promijenile partnera.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!