Rak kože: Uzrok, simptomi i kako ga najlakše prepoznati – i liječiti?

Zdravlje 06. pro 202215:43 0 komentara
cottonbro/ Pexels/Ilustracija

Rak kože je najčešća vrsta raka, a nastaje kada stanice kože rastu i nekontrolirano se razmnožavaju. Može se prepoznati po promjenama na koži, točnije po nastanku raznih izbočina ili po promjenama na već postojećim madežima. Upravo zato je važno svake godine pregledati madeže kod dermatologa, ali i reagirati kod bilo kakvih promjena. Rak kože tretira se ovisno o vrsti, veličini i lokaciji na tijelu.

Što uzrokuje rak kože?

Rak kože nastaje kada se u DNK stanicama kože razviju mutacije. Ove mutacije onda uzrokuju nekontroliran rast stanica kože i potom se stvaraju stanice raka. Dobro je poznato kako na rak kože utječu određeni faktori kao što su izlaganje UV svjetlu, točnije izlaganje sunce ili solarij. UV svjetlo uništava stanice kože, a onda se može pojaviti i rak. Jednako tako, osobe kojima netko u obitelji ima ili je imao rak kože su u većem riziku da će i oni razviti ovaj rak.

vezana vijest

Koje su vrste raka kože?

Rak kože može biti onaj koji nije melanom i koji se odnosi na rak koji se sporo razvija na gornjim slojevima kože, a može biti i melanom, koji je rjeđi, ali ozbiljniji jer se širi u druge dijelove tijela. Odnosno postoje tri osnovne vrste raka kože:

1. Karcinom bazalnih stanica ili bazocelularni karcinom

Ovdje se radi o raku stanica koje se nalaze na donjem dijelu najvišeg sloja kože, epiderme. Raste sporo i skoro nikad se ne širi. Ipak, važno ga je ukloniti kako se ne bi pojavio čir na koži. Najčešće se javlja nakon 40. godine života, a može se prepoznati po mrlji ili kvržici koja je bezbolna, ali koja može rasti.

2. Karcinom pločastih stanica ili planocelularni karcinom

Ovo je rak stanica najvišeg sloja kože. Agresivniji je od raka bazalnih stanica, ali može se razvijati sporo. Ako se ne tretira, može se proširiti na druge dijelove tijela. Može se pojaviti i na ožiljcima, opekotinama ili ozljedama, a pojavljuje se najčešće kod osoba starijih od 50 godina.

3. Melanom

Melanom se javlja kada se stanice raka nalaze u stanicama koje daju boju koži, melanocitima. Melanom može brzo metastazirati. Ovo je najčešći rak kod žena između 25. i 29. godine i drugi rak po učestalosti kod žena između 30 i 34 godine.

Kako prepoznati rak kože?

Rak kože će kod svake osobe biti drugačiji, a simptomi mogu u potpunosti izostati. Ipak, prvi znak opasnosti su neobične promjene na koži koje mogu upućivati na rak:

– novi madeži, kvržice, tamne mrlje

– asimetričnost madeža

– nejednaki krajevi madeža

– promjena boje, oblika i veličine madeža

– bol, krvarenje iz madeža

– pojava izraslina

U ovom videu možete vidjeti kako izgledaju sumnjive promjene na koži i kako ih razlikovati od normalnih madeža.

Može li se rak kože spriječiti?

Kako bi se smanjila opasnost od dobivanja raka kože, potrebno je smanjiti izlaganje UV zrakama, točnije, izbjegavati izlaganje kada je sunce najjače, a jednako tako je iznimno važno nanositi kremu s visokim zaštitnim faktorom i nositi kapu ili šešir na glavi, kao i nositi sunčane naočale koje imaju UVB i UVA zaštitu.

Od iznimne je važnosti i redovito kontrolirati promjene koje nastaju na koži i obratiti se liječniku ako dođe no nekih značajnih promjena.

Kako se dijagnosticira rak kože?

Kod bilo kakvih promjena na koži koje se ne povlače nakon četiri tjedna je potrebno posjetiti dermatologa kako bi se utvrdilo radi li se o opasnim promjenama. Ovdje spadaju kvržice, čirevi, lezije ili promjena boje na djelu kože. Nakon toga se radi biopsija sumnjivog tkiva i šalje na analizu. U nekim će slučajevima biti potrebno napraviti i fizikalni pregled, kao i CT ili MRI kojima se mogu pokazati metastaze u tijelu.

Kako se tretira rak kože?

Samo tretiranje će ovisiti o vrsti raka, lokaciji, tipu i veličini. Liječenje melanoma tako može obuhvatiti četiri različita načina tretiranja, a to su: kirurško uklanjanje raka, kemoterapija kojom se ubijaju stanice raka, terapija zračenjem kojom se pomoću rendgenskih zraka ubijaju stanice raka i na kraju biološka terapija gdje se koristi imunološki sustav za borbu protiv raka.

Liječenje karcinoma bazalnih i pločastih stanica se razlikuje ovisno o veličini i lokaciji raka, a uklanja se struganjem, spaljivanjem, kirurški, smrzavanjem ili zračenjem i u slučajevima da se rak nalazi na licu koristit će se radioterapija.

Zaključak

Rak kože je najčešća vrsta raka, a ovisno o tome gdje se nalazi razlikuju se tri vrste raka. Ovaj rak se može spriječiti izbjegavanjem prekomjernog izlaganja suncu, ali i obraćanjem pažnje na promjene na koži. Važno je na vrijeme prepoznati rak kože kako se ne bi proširio na druga tkiva i organe. Postoje različiti načini tretiranja ovog raka, ovisno o njegovoj vrsti, veličini i lokaciji na tijelu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!