Virusne bradavice su male, izbočene tvorevine koje se nalaze bilo gdje na koži, a nastaju kada je koža zaražena humanim papiloma virusom (HPV).
Najčešće se nalaze na rukama ili nogama, a mogu se pojaviti i na vratu, licu, koljenima ili genitalijama. Nekada se povuku same od sebe nakon nekoliko godina, a nekada ih je potrebno ukloniti, nakon čega se mogu ponovno pojaviti.
Kako se mogu dobiti bradavice?
Virusne bradavice prenose se dodirom, ali i diranjem inficiranih predmeta. Razvijaju se kada HPV kroz porezotinu ili ranu uđe u kožu i izazove infekciju. Bradavice se ipak neće razviti kod svih. U većoj opasnosti su oni sa oslabljenim imunološkim sustavom, kao i osobe koje imaju autoimune bolesti, a češće ih imaju mala djeca ili adolescenti kojima se imunitet još nije dovoljno razvio pa se ne može boriti protiv virusa. Bradavice se na koži mogu pojaviti dva do šest mjeseca nakon što ste bili u doticaju s virusom.
Dakle, bradavice se mogu dobiti:
⦁ izravnim kontaktom
⦁ diranjem predmeta koji na sebi ima virus
⦁ seksualnim odnosima
⦁ brijanjem
⦁ griženjem noktiju
Koje vrste bradavica postoje?
Najrasprostranjenije su obične bradavice koje se nalaze na rukama, točnije mogu biti na prstima, oko noktiju ili na šakama. Druga vrsta su plantarne bradavice koje se pojavljuju na tabanima i izgledaju poput žuljeva s malim crnim točkama, a mogu biti i bolne.
Genitalne bradavice ili kondilomi se javljaju na anogenitalnom području i prenose se seksom, ali i dodirom. Ravne bradavice su jedva uzdignute i u boji kože, a nalaze se na šakama i licu.
Zadnja vrsta bradavica su končaste koje se pojavljuju na vratu, usnama i licu.
Mogu li se virusne bradavice spriječiti?
S obzirom na to da se bradavice prenose dodirom ili preko predmeta, mogu se izbjeći. Prije svega ne dijelite ručnike, odjeću, cipele, britvice i slične predmete. Također, ne dirajte svoje ili tuđe bradavice, koristite japanke kada se nalazite na javnim bazenima.
Ako već imate bradavice, ne češite ih i ne dirajte. Ako imate plantarne bradavice pazite da su vam noge uvijek suhe, kako se bradavice ne bi proširile jer vole vlažna mjesta.
Kako se bradavice mogu dijagnosticirati?
Liječnik može odmah prepoznati o kakvim se bradavicama radi. U nekim slučajevima će biti potrebna i biopsija kako bi se ispitala prisutnost HPV-a, kao i kada liječnik nije siguran radi li se o bradavicama ili običnim izbočenjima na koži.
Kako se bradavice liječe?
Bradavice će nekada nestati same od sebe, kada imunološki sustav ojača i pobijedi virus. Ovo može trajati od nekoliko mjeseci sve do dvije godine, a kod odraslih i dulje. U većini slučajeva bradavice se ne liječe. Ipak, bradavice mogu osobi predstavljati neugodu i biti bolne ili krvariti te se mogu lako proširiti na druge dijelove tijela i u tom slučaju ih je nužno odstraniti.
Postoji više načina kako se to može napraviti, a svi su bezbolni. Sam postupak će ovisiti o mjestu gdje se bradavica nalazi, dobi bolesnika i izgledu bradavice. Metode koje se najčešće koriste su: zamrzavanje tekućinom dušikom, odnosno krioterapija, zatim lasersko uklanjanje, premazivanje kolodijem ili salicilnom kiselinom te elektrokoagulacija.
Kod nekih ljudi se bradavice i nakon uklanjanja mogu ponovno vratiti na isto ili drugo mjesto na tijelu.
Zaključak
Virusne bradavice pojavljuju se na koži, a uzrokuje ih virus HPV. Mogu se pojaviti na rukama, nogama, licu ili genitalijama. Najčešće su kod djece i mladih, a nije potrebno posebno liječenje jer će se povući same od sebe.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!