Prekomjerno znojenje glave obično je tek uvertira u ozbiljno stanje koje obično u pozadini ima neku bolest.
Znojenje glave, ali i cijelog tijela normalna je pojava kod pojačane fizičke aktivnosti, emocija ili temperaturnih uvjeta kada znojne žlijezde izlučuju mješavinu vode, natrijevog klorida, elektrolita i drugih tvari. Ono štiti naš organizam od pregrijavanja, ali kada se pojavljuje dok spavamo ili mirujemo, može biti vrlo neugodno i ometati nas u svakodnevnom funkcioniranju.
Znojenje regulira autonomni živčani sustav, a ako tijelo stvara znoj u prekomjernim količinama koje nisu povezane s reguliranjem temperature, dolazi do hiperhidroze. Prekomjerno znojenje tijela može biti žarišno ili difuzno; žarišno zahvaća određen dio tijela, dok se kod difuznog znoji cijelo tijelo.
Zašto dolazi do znojenja glave?
Prekomjerno znojenje glave, ali i ostalih dijelova tijela poput vrata, lica, pazušnih jama, dlanova, prepona i stopala može nastati najčešće zbog poremećaja u radu znojnih žlijezda, ali i drugih bolesti i stanja poput:
- srčanih bolesti
- raka
- bolesti nadbubrežne žlijezde
- moždanog udara
- ozljeda leđne moždine
- menopauze
- Parkinsonove bolesti
- plućnih bolesti
- zaraznih bolesti poput tuberkuloze ili HIV-a
- pretilosti
Nekoliko vrsta lijekova na recept i bez recepta također mogu uzrokovati hiperhidrozu – antidepresivi, nesteroidni antireumatici, teofilin, a može ga izazvati i prekomjerno konzumiranje kofeina, alkohola i droga.
Postoje različiti stupnjevi hiperhidroze:
- blaga hiperhidroza – pojačano se znoje pazusi, dlanovi i stopala
- umjerena hiperhidroza – prvo se znoji lice pa vrat, zatim pazusi, dlanovi i stopala
- teška hiperhidroza – prekomjerno znojenje glave i vrata, a kapljice znoja padaju s pazuha, dlanova i stopala
Znojenje glave u snu u djece i odraslih
Prekomjerno znojenje često se događa u snu, kako kod djece, tako i kod odraslih. Najčešće je povezano sa spavanjem u pretoplim uvjetima. Naime, tijelo se tijekom sna hladi te mu odgovara nešto hladnija prostorija. Osim toga, nije dobro spavati ni u pretoploj odjeći te prije spavanja treba izbjegavati tešku, začinjenu i masnu hranu.
Znojenje kod beba vrlo je česta pojava jer sustav za regulaciju temperature nije još do kraja razvijen. Bebe se tada obično najviše znoje po glavi, a ako uz to beba prebrzo dobiva na težini ili je gubi, ima temperaturu ili otežano diše, odmah posjetite liječnika.
Kod nešto starije djece, noćno znojenje može biti posljedica pretople odjeće ili nepovoljnih uvjeta za spavanje, ali i nekih bolesti poput poremećaja u radu štitnjače ili šećerne bolesti. U tom slučaju mogu se javiti još neki simptomi: glasno hrkanje, otežano disanje, kašljanje, proljev, temperatura, treskavica.
Znojenje glave u menopauzi
Znojenje glave i ostalih dijelova tijela redovita su pojava u perimenopauzi. Naime, u tom periodu smanjuje se proizvodnja ženskih spolnih hormona te se gasi funkcija jajnika, a sve to dovodi do, osim znojenja, naglih promjena raspoloženja i valunga, odnosno naglih valova vrućine.
Val završava znojenjem i naglim padom temperature, a javlja se čak 20 do 30 puta u 24 sata.
Prekomjerno znojenje noću može se javiti i kod muškaraca, a razlog je smanjena razina testosterona što pak može biti povezano s rakom prostate.
Kako spriječiti i liječiti prekomjerno znojenje?
Prije nego posegnete za bilo kakvim lijekovima, provjerite znojite li se zbog nošenja preuske i pretople odjeće ili spavate u pretoplim prostorijama. Ako ste zaključili da to definitivno nije razlog, morat ćete posjetiti liječnika koji će vam postaviti dijagnozu na temelju fizičkog pregleda ili nekoliko vrsta testova poput testa s jodom i škrobom i upijajućim papirom.
Nakon dijagnoze, hiperhidroza se može liječiti:
- primjenom otopina heksahidrat aluminijeva klorida u alkoholu – ova otopina začepljuje izvodne kanale znojnih žlijezda
- jontoforezom – ioni soli unose u kožu pomoću električne struje, a ovaj tretman primjenjuje kod bolesnika koji ne reagiraju na lokalnu terapiju
- botulinskim toksinom (botoksom) – uštrcan neposredno u pazušnu jamu, dlanove ili čelo, toksin botulinuma sprječava znojenje otprilike pet mjeseci, ovisno o dozi, a prateće nuspojave su slabost mišića i glavobolja
- kirurškim zahvatom – odstranjuju se aksilarne znojnice otvorenom ekscizijom ili liposukcijom
- antikolinergičnim lijekovima – djeluju an smanjenje izlučivanja acetilkolina iz simpatičkih živaca koji inerviraju žlijezde znojnice.
Osim navedenog, prekomjerno znojenje možete probati smanjiti primjenom antiperspiranata na zahvaćena područja, nošenjem prozračne odjeće od prirodnih materijala, konzumiranjem dovoljno vode i redovitom higijenom
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.