Studija pokazala da brzi testovi na covid-19 nisu tako točni kako govore

Znanost 16. stu 202008:38 > 08:39
N1

Brzi test AbC-19 kojim se iz prsta uzima uzorak kako bi se vidjelo je li se osoba ranije zarazila koronavirusom značajno je manje točan nego što su to ranija istraživanja pokazivala, pokazala je nova studija.

Brzi test AbC-19, namijenjen korištenju u Velikoj Britaniji i Europskoj uniji, u kapi krvi uzetoj iz prsta traži antitijela, a rezultati mogu biti dostupni za samo 20 minuta, bez potrebe za specijaliziranom laboratorijskom opremom.

Ideja brzog testa bila je da zdravstveni radnici i u Domovima zdravlja mogu pacijentima priopćiti imaju li antitijela na koronavirus ili ne, kao i da lakše mogu voditi računa o kolanju virusa u ukupnoj populaciji. U prilog tome išla je i opširna studija koju je financirao konzorcij UK-Rapid Test, tijelo koje predstavlja kompanije koje su razvile test AbC-19.

Studija, koju su vodili istraživači Sveučilišta Ulster u Sjevernoj Irskoj pokazala je da je učinkovitost i točnost testa 100 posto, kao i da ne može pokazati lažno negativan rezultat, jer mu je osjetljivost iznosila 97,7 posto.  Međutim, sad se pojavila nova neovisna studija, koja je pokazala bitno drugačije rezultate kad je u pitanju točnost testa AbC-19.

Tim znanstvenika sa sveučilišta Bristol, Cambridge i Warwick analizirala je uzorke krvi 2.847 zdravstvena radnika, od kojih je 268 ranije imalo pozitivan PCR test na covid, dok se za 2.579 ispitanika nije znao status infekcije. Osim toga, testirali su i uzorke 1.995 darivatelja krvi iz vremena prije pandemije, za koje se, dakle, zna da su negativni na koronavirus.

Rezultat je pokazao da je točnost testova AbC-19 iznosi 97,9 posto, a ne 100 posto, kao što je prvotna studija pokazala, a osjetljivost mu je iznosila 92,5 posto na slučajevima kojima je ranijim PCR testiranjem dokazana infekcija koronavirusom, dok ona iznosi 84,7 posto u slučajevima kad je raniji status infekcije potpuno nepoznat.

Razlike u dvije studije pokazuju i razliku u tome kako su dvije studijske grupe testirale uređaj za AbC-19, a pokazuje i da studija Ulster nije u potpunosti pokazala točne podatke, kako je trebala.

“Ulsterova studija kao poznate pozitivne osobe odabrala je ljude koji su u tri druga testa već imali pozitivan test na antitijela na proteine virusa SARS-CoV-2, a kao poznate negativne odabrala je ljude koji su u ista tri testa bili negativni”, napisala su dva klinička stručnjaka, Dipender Gill i Mark J Ponsford, u članku koji komentira nalaze nove studije.

“Takav relativno ekstremni izbor referentnih standarda vjerojatno je precijenio točnost testa AbC-19, zahvaljujući dobro poznatom fenomenu nazvanom pristranost spektra.”

Neovisna studija, koju je vodio Ranya Mulchandani iz britanskog programa za terensku epidemiologiju, otkrio je da je svaki peti radnik koji je testiran putem AbC-19 bio lažno pozitivan, u scenariju u kojem je 10 posto testirane populacije bilo zaraženo koronavirusom.

Iako niti jedan test nikada nije savršen, prijavljena smanjena točnost testa AbC-19 nešto je čega bi ljudi trebali biti svjesni, rekli su istraživači. “Ti su novi podaci vrlo korisni na razini javnog zdravstva”, kaže istraživačica zaraznih bolesti Eleanor Riley sa Sveučilišta u Edinburghu, koja nije bila uključena u studije, dodavši da se procjene populacije o prethodnoj infekciji mogu prilagoditi u skladu s tim u koliko slučajeva test pokazuje lažno pozitivan rezultat te u koliko slučajeva pokazuje pogrešan rezultat.

S druge strane, britanski Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb (DHSC) inzistira da nova otkrića nisu problem za namjeravanu uporabu testa AbC-19, a to je nadgledanje prethodnih infekcija u populaciji sa zdravstvene razine, a ne dijagnosticiranje trenutnih infekcija covidom-19.

“Ovo izvješće pokazuje da su ovi testovi odobreni za upotrebu u nadzornim studijama, za što su i kupljeni. Nikada nisu bili namijenjeni i nikada nisu izdani za široku javnu upotrebu, a obmanjujuće je i nepotrebno zapaljivo namjerno ignorirati ovu činjenicu u izvješću”, kažu u priopćenju.

Unatoč tome, posljedice tih novih otkrića mogu biti znatne. Postoje navodi da je vlada Velike Britanije odgodila nalaze nove studije, a protiv vlade je već pokrenut pravni postupak u vezi s testovima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.