Istraživanje pokazalo da glazbenici mogu biti sigurni i kad su bliže

Znanost 26. stu 202014:45 > 14:46
AFP

Koronavirus je sigurno ubio bliskost glazbenika u orkestru i zborskih pjevača na sceni no nova studija pokazuje da su sigurni i ako su jedni drugima nešto bliže, barem kad su jedan pokraj drugog.

Bavarski radijski simfonijski orkestar, koji je proveo studiju sa znanstvenicima iz sveučilišnih bolnica u dva njemačka grada Erlangenu i Muenchenu, objavio je da je utvrđeno da glazbenici moraju i dalje biti udaljeni, kako je ranije preporučeno, ako su okrenuti licem jedni drugima.

VEZANE VIJESTI

No, zbog toga što aerosoli od glazbenika putuju manje od metra u stranu mogu biti sigurni i na udaljenosti od metra i pol umjesto dosadašnja dva metra, pod uvjetom da nisu jedni drugima okrenuti licem, kaže Matthias Echternach, profesor sa sveučilišne bolnice u Muenchenu.

Bavarski radio ranije je predstavio i studiju sa sličnim rezultatima koja se odnosi na zborsko pjevanje te je zaključeno da pjevači mogu stajati bliže jedni drugima pod uvjetom da je red pjevača ispred njih dovoljno daleko. Kako bi ispitali koliko se daleko zaraženi aerosol može širiti iz puhačkih glazbala znanstvenici su koristili jedan od sastojaka e-cigareta koji je izdisan kako bi se mjerilo koliki su put prešli ti aerosoli.

#related-news_0

Utvrdili su da postoje jasne razlike među instrumentima. Flautist je ‘dosegnuo’ mnogo više ljudi od klarineta ili trube. Oblak dima se od flautista proširio dva metra, a kod druga dva instrumenta 90 centimetara.

“U prvom slučaju ranije utvrđena sigurna udaljenost od dva metra je premala, tri su metra primjerena udaljenost”, kazao je Echternach.

Nikolaus Pont, menadžer bavarskog radijskog orkestra nada se da će ta otkrića dovesti do promjena.

“Čak i malo smanjivanje udaljenosti omogućilo bi nam da proširimo repertoar djela”, kaže Pont.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.