Američki astronaut Michael Collins koji je kao pilot Apolla 11 20. srpnja 1969. ostao u modulu dok su Neil Armstrong i Buzz Aldrin postali prvi ljudi na površini Mjeseca, umro je u srijedu u dobi od 90 godina, objavila je njegova obitelj.
U priopćenju obitelji stoji kako je Collins umro od raka, a da je posljednje dane proveo u miru, okružen najbližima.
Često nazivan „zaboravljenim“ trećim astronautom na povijesnoj misiji, Collins je više od 21 sat ostao sam u zapovjednom modulu dok se njegovi suputnici nisu vratili s površine Mjeseca u modul.
Collins bi izgubio kontakt s Houstonom svaki put kad bi njegov modul bio na tamnoj strani Mjeseca, piše Reuters.
„Od Adama nijedan čovjek nije doživio takvu usamljenost kao Mike Collins“, stoji u zapisniku misije.
Collins je svoje iskustvo opisao 1974. u autobiografiji, no većinom je izbjegavao javnost.
„Znam da bih bio lažov ili budala kad bih rekao da sam imao najbolje od tri mjesta na Apollu 11, no mogu istinito i staloženo reći da sam u potpunosti bio zadovoljan onim kojeg sam imao“, objavila je NASA 2009. njegove riječi.
Aktualni čelnik američke svemirske agencije Steve Jurczyk u srijedu je Collinsa nazvao „istinskim pionirom“.
We mourn the passing of Apollo 11 astronaut Michael Collins, who piloted humanity’s first voyage to the surface of another world. An advocate for exploration, @AstroMCollins inspired generations and his legacy propels us further into the cosmos: https://t.co/47by569R56 pic.twitter.com/rKMxdTIYYm
— NASA (@NASA) April 28, 2021
„NASA žali odlazak uspješnog pilota i astronauta, prijatelja svih koji guraju granice ljudskih potencijala. Njegov duh će s nama ići prema novim horizontima“, priopćio je Jurczyk.
Collins je rođen 31. listopada 1930. u Rimu – iste godine kad i Armstrong i Aldrin, gdje mu je otac služio u vojsci. Kao i njegov otac, pohađao je vojnu akademiju u West Pointu, diplomiravši 1952. godine.
Put do astronautike ga je, kao i većina pripadnike prve generacije američkih astronauta, vodio preko vojnog zrakoplovstva.
NASA ga je u astronautski program primila 1963., dok je još bio u povojima. Program je ubrzo ojačan u sklopu hladnoratovske borbe za svemirska dostignuća između SAD-a i Sovjetskog Saveza.
Prvi Collinsov let u svemir bio je u srpnju 1966. kad je bio pilot na Geminiju X, jednoj od pripremnih misija za program Apollo. Drugi i posljednji let bio mu je s Apollom 11.
Collins je pri povratku na Zemlju izbjegavao oko javnosti i medija, a kasnije je često kritizirao kult slavnih.
Kasnije je postao direktor Nacionalnog muzeja avijatike i svemira, a tu je funkciju napustio 1978. godine. Uz to je bio autor brojnih knjiga o svemiru.
Reuters prenosi Collinsovo sjećanje o “krhkosti” Zemlje kad se vidi iz svemira.
“Uistinu vjerujem kako bi pogled naših političkih čelnika bio potpuno izmijenjen kad bi vidjeli naš planet sa 100 tisuća milja udaljenosti. Te jako važne granice bile bi nevidljive, a bučne rasprave utišane”.
Njegovim odlaskom Aldrin ostaje jedini živući član povijesnog leta Apollo 11 – Armstrong je preminuo 2012. godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!