"Smetlišta poput Jakuševca su globalna opasnost i sramota"

Ekonomija 24. ožu 201620:18 > 20:18
N1

Gost emisije Pressing bio je Đuro Horvat, poduzetnik godine i vlasnik tvrtke Tehnix.

Ove ste godine u oštroj konkurenciji proglašeni poduzetnikom godine. Što mislite da je bio razlog tome. Po čemu je firma Tehnix drugačija?

Kompanija Tehnix je prepoznatljiva, jer se bavi sustavom i novim tehnologijama za obradu kovanog otpada. Nastali smo na vlastitim proizvodima i djelujemo na zaštiti prirode.

Mala je to firma, je li istina da je izgrađena na bivšem deponiju otpada?

Da, to je istina. Ja sam bivši Končarevac, i moji prijatelji s kojima usavršavamo procese su iz Končara. Donijeli smo odluku da ćemo napraviti firmu koja će se baviti zaštitom prirode. To je tad bila velika odluka, jer tad, prije 20 godina, smeće nije bilo veliki problem. Danas je to jedan od najvećih problema.

S čim ste krenli?

Sa hrabrošću, vještinom, znanjem. Naš prvi proizvod bio je posuda za prikupljanje motornih ulja. Pobijedili smo natječaju 1992. u Zagrebu. Danas je to standard i sve kompanije u svijetu koriste upravo takve sustave, pored toga što štite, prikupljaju imaju i sustav kompletne razgrade ulja, koja ne završavaju u potocima.

Ne možemo se pohvaliti rezultatima gospodarenja otpadom. Hrvatska je treća u EU po količini smeća koje zatrpava u zemlju. Što su druge opcije?

To je u RH jedan obziljan problem. Nismo ulagali u sustav gospodarenja otpadom. Uvijek govorimo da sami moramo riješiti probleme, koje su drugi odavno erfikansije riješili. Ne slušamo tuđe prmjere.

Problem s Jakuševcem. Stanovnici žive u blizini najvećega smetlišta, uvjeti života su nesnosni. Mora li to biti tako?

Meni je žao građana koji žive uz to smetlište, to nije život ovoga vremena. Ta smetlišta predstavljaju i globalnu opasnost. Nacionalnu sramotu. To se ne smije dogoditi, ima modernih rješenja koa mogu riješiti loše gospodarenje otpadom u Zagrebu.

Koliko bi vašom tehnologijom koštala tvornica koja bi mogla preraditi taj otpad?

Jakuševec je složeni problem i njega treba rješavati u skladu sa standardima. Treba odmah sjesti za stol i dogovoriti koje će se tehnologije koristiti, ne one koje će odlagati otpad na Jakuševec. Građani ne mogu prodavati svoje nekretnine, oni su robovi nenormalnog gospodarenja otpadom.

Što vaše tvornice rade?

Mi smo razvili tehnologiju MBO-T – to je mehanička, biološka i termička obrada, njima se sve vrijednosti otpada ponovno iskorištavaju. Da bi se svijet održivo razvijao mora se kvalitetnije rješavati otpad.

Koliko takva tvornica košta?

Mogao bi se za 9 milijuna kupiti jedan dio. MBO-T je nova tehnologija kojom se reciklira otpad, dobiva se 8 vrsta sirovina koje se pozicioniraju na tržištu, potpune čistoće. Slovenci su pokušavali nešto slično, ali nije im uspjelo. Proizvodi koje dobivamo su plastika, karton, papir, PET, metal, staklo, tekstil, gorivo i biološki otpad iz kojega se radi kompost. Izum kompanije Tehnix omogućava da se u prvom trenutku proizvodnje komposta dodaju biološki aktivne bakterije uz pomoć kojih već u 6-8 tjedana dobivamo kompletan kompost.

Koliki je inače redovan postupak?

On traje od 5-6 mjeseci. Dakle, dva puta godišnje. Mi to imamo 6 puta godišnje. Potrebno nam je triput manje prostora, radimo to na industrijski način, i u roku od najdulje dva mjeseca pakiramo u vreće i prodajemo na tržištu.

Jel to znači da na Jakuševcu imamo ozbiljne novce?

Organski otpad najveći je problem. Rješenje za Jakuševec je to da se dogovori kako novi otpad ne voditi tamo, nego u tvornicu otpada. Tamo se može napraviti nova tvornica, u kojoj se može obrađivati trećina otpada i moguće je imati 100 milijuna eura prihoda od sekundarnih prihoda.

Šta to znači?

Naš koncept se idealno nastavlja na primarnu selekciju, ali on je nekoliko desetaka puta efikasniji. Mi smo nekoliko tisuća posuda instalirali, vjerujući da ćemo postići više od 1 posto reciklaže. Ulazimo u tvornice i investiramo u tvornice. Njih financira EU, sve što smo izradili vani je financirano iz fondova Uuropske unije. U Sarajevu, primjerice, imamo kombinirani postupak. Cijela inovativnost, naš globalni patent je upravo u tome što mi obrađujemo miješani otpad – za naš sustav ne trebaju četiri kante. Ulaskom kamiona smećara u od 16, 20 ili 25 tona u tvornicu, mi u 7 minuta u potpunosti riješimo otpad koji oni dovezu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.