Najveća hrvatska kompanija Agrokor u velikoj je borbi kako bi prebrodila probleme s financijama. Agrokorova sudbina ovisi o Sberbanku koji je u vlasništvu ruske države, a to Vladimiru Putinu daje indirektnu moć nad komapnijom koja koja je odgovorna za 15 posto BDP-a Hrvatske, navodi Bloomberg u današnjoj analizi.
Putin i njegovi politički saveznici u regiji osjećaju se ohrabreni u svom pritisku da povećaju svoj utjecaj nakon izbora predsjednika Donalda Trumpa u SAD-u i uspona populističkih pokreta u Europi.
1. Zašto je Agrokor tako bitan za ekonomiju Balkana?
Agrokor je možda prevelik da bi propao. Sa 60 tisuća zaposlenih u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, BiH te Mađarskoj i godišnjim prometom od 6.5 milijardi eura, njegova nestabilnost mogla bi pokrenuti druge procese koji bi se mogli negativno odraziti na široj razini. Zato hrvatska Vlada želi pronaći financijsko rješenje koje bi uključivalo i dobavljače koji čekaju naplatu milijunskih dugova od Agrokora. Političke stranke žele spasiti tisuće radnih mjesta u kompaniji koja se razvila od skromne cvjećarnice pa sve do glavnog regionalnog igrača.
2. Koliko financijski loše stoji Agrokor?
Dobit je pala zbog sve veće konkurencije i zato jer je Agrokor previše razvukao svoje financije na akvizicije koje je kupovao zaduživanjem. Nakon što se kompanija nije uspjela opet zadužiti u siječnju dobavljači su se zabrinuli, a najveći kreditor Sberbank je morao ponuditi plan spašavanja kako bi se pokrili dugovi. Agrokorov kredit kojim je kupio posrnuli Mercator dolazi na naplatu 2018. Obveznice i dionice su se srušile u protekla dva mjeseca, a nije pomogla ni ocjena kreditnog rejtinga agencije Moody’s. Iz Agrokora poručuju kako održivost kompanije nije upitna.
3. Tko su najveći gubitnici?
Restrukturiranje duga od 3,5 milijardi eura je neizbježno ako Agrokor ne bude mogao plaćati svoje obaveze. Najveći rizik za financijsku štetu imaju Canada Pension Plan Investment Board i Invesco Ltd jer bi Agrokor dug prema njima trebao pokriti u 2018. godini. Trenutne trgovinske cijene pokazuju da možda neće vratiti više od 20 posto svoje glavnice. Također šef Agrokora Ivica Todorić možda će morati predati barem dio od 95 posto svog udjela u kompaniji.
4. Kako se u cijeloj priči pojavio utjecaj Rusije?
Dvije velike ruske banke (obje u vlasništvu države) drže više od trećine ukupnog duga Agrokora. Kad je ruski veleposlanik u Hrvatskoj Azimov kazao da Rusija možda neće pomoći Agrokoru da refinancira svoje obaveze osim ako ne budu ”surađivali”, činilo se da problemi nisu bili samo financijske prirode. Još se ne zna je li Azimov slučajno kazao nešto što nije trebao ili je to bio samo uvid u igre moći Rusije. Zbog ove izjave čak je i Sberbank tražio dodatno pojašnjenje od Azimova.
5. Je li Sberbank spreman pomoći?
Sberbank se prema javnosti predstavila kao ”dobri policajac” nasuprot Azimovu koji je ispao ‘loš policajac”. Šef Sberbanka je izjavio kako čine sve da bi pomobgli kompaniji da preživi ovo razdoblje. No, to bi moglo i koštati Todorića koji bi mogao biti prisiljen da preda dio kontrole nad kompanijom u ruke Rusa.
6. Postoje li druge opcije za financiranje?
Bez pomoći Vlade jedina mogućnost za Agrokor je prodaja nekih od svojih tvrtki. U komapniji razmišljaju o prodaji Jamnice, no potencijalni investitori bi mogli kupovati i ispod realnce cijene upravo zato jer je Agrokor u problemima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.