Ericsson Nikola Tesla (ERNT) izvijestio je u četvrtak da je u prvom ovogodišnjem tromjesečju poslovao s neto dobiti od 19,9 milijuna kuna, što je 29,4 posto manje u odnosu na isto lanjsko razdoblje, a u kompaniji to tumače nepovoljnom regulativom u području poticanja razvojno-istraživačkih aktivnosti.
Prihodi od prodaje Ericssona Nikole Tesle u prvom su kvartalu dosegnuli 360,4 milijuna kuna, što je 9 posto više nego u istom lanjskom razdoblju.
“U prvom tromjesečju 2017. godine Ericsson Nikola Tesla Grupa ostvarila je 9 posto veće prihode od prodaje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, zahvaljujući kontinuiranom rastu prihoda od usluga za Ericsson te značajnom porastu prihoda od prodaje na domaćem tržištu. Time je neutraliziran pad prodaje na tržištima Zajednice Neovisnih Država i jugoistočne Europe”, kazala je predsjednice Uprave te kompanije Gordana Kovačević.
Na domaćem tržištu ukupno je ostvareno 87,9 milijuna kuna prihoda od prodaje, 59 posto više u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Važan utjecaj na taj rast imao je uspješno implementiran sustav za nadzor državne granice RH, ističu iz kompanije.
Na Ericssonovom tržištu ostvareno je 222,2 milijuna kuna prihoda od prodaje, što je porast od 5 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, dok je na izvoznim tržištima (bez Ericssonova) prihodi od prodaje bio 50,3 milijuna kuna ili 20 posto manji u odnosu na prvo tromjesečje prošle godine.
Operativna dobit dosegnula je 29,2 milijuna kuna, što je na istoj razini kao i godinu ranije, dok je bruto marža iznosila 14,75 posto.
Iako je operativna dobit ostala na jednakoj razini kao i u prvom tromjesečju lani, neto dobit je pala za 29,4 posto, na 19,9 milijuna kuna. “Nepovoljna aktualna regulativa u području poticanja razvojno-istraživačkih aktivnosti, odnosno izostanak poreznih olakšica izravno su utjecali na smanjenje neto dobiti kompanije”, ističe Kovačević.
“Kraj tromjesečja zaključili smo sa zdravom bilancom i udjelom vlastitog kapitala u ukupnoj imovini od 41,2 posto. Učinkovitost obrtnog kapitala mjerena u danima vezivanja obrtnih sredstava dodatno je poboljšana te iznosi 26 dana. Ukupna novčana sredstva uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu krajem tromjesečja iznose 208,8 milijuna kuna”, navela je Kovačević.
Novčani tok od poslovnih aktivnosti na kraju tromjesečja bio je negativan 65,9 milijuna kuna.
“U skladu s očekivanjima, ostvaren je negativan novčani tok iz poslovnih aktivnosti, uglavnom zbog manjeg priljeva od kupaca te isplate varijabilne naknade zaposlenicima vezano uz dobre rezultate kompanije u prošloj godini”, kazala je Kovačević, dodavši kako novčani tok, s obzirom na kvartalnu volatilnost, treba pratiti na godišnjoj razini. Tijekom sljedećih kvartala očekujemo povratak na pozitivnu stopu konverzije novca, napomenula je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.