Dugogodišnja saga o LNG terminalu ulazi u posljednju fazu

Ekonomija 20. srp 201718:03 > 18:07
N1

Na zatvorenom dijelu sjednice Vlade raspravljalo se o jednom od važnih strateških projekata za Hrvatsku - LNG terminalu na otoku Krku. Točka je nosila oznaku povjerljivo, no premijer je na tiskovnoj konferenciji objasnio da Vlada radi sve da se realizaciju projekta ubrza.

Dugogodišnja, pa i desetljetna, saga oko LNG terminala u Omišlju na Krku ulazi u svoju posljednju fazu. Naime, prije tjedan dana Europska je komisija Hrvatskoj odlučila dodijeliti 102 milijuna eura nepovratnih sredstava za njegovu gradnju. Da je situacija geostrateški definirana, govorile su riječi američkog predsjednika na Summitu u Varšavi.

“Čestitam vašim zemljama što su već započele ove divne projekte koji će omogućiti pristup tržištu energenata, primjerice riječ je o projektu plutajućeg LNG terminala na hrvatskom otoku Krku, jesam li to dobro izgovorio?”, rekao je Donald Trump.

Okrenuo se tada Trump hrvatskoj predsjednici i pitao je je li ikad čula za taj projekt, zna li sve o tome. Predsjednica mu je odgovorila da jest i da to može i izgovoriti.

Dobro je bio raspoložen i premijer kada je danas odgovorio na pitanje zašto je danas na Vladi zaključak o terminalu imao tajnu klasifikaciju.

S obzirom na klasifikaciju, što možemo znati?, upitali su novinari.

“Ništa. Ne, šalim se, Vlada radi sve pretpostavke da se ubrza realizacija tog projekta koji je važan, ne samo za jačanje položaja Hrvatske na energetskoj karti Europe, nego i za druge zemlje srednje Europe i za ubrzanje cijelog projekta za koji smo dobili sredstva od strane Europske komisije, i to su pretpostavke da se ide u tom smjeru”, rekao je Plenković.

Ovih je tek 30 posto sredstava, prva faza košta 350 milijuna eura, ostatak će financirati tri strane privatne kompanije. O LNG-u se priča doista dugo, od 90-ih, a tek je 2014. uvršten na listu strateških projekata. Nakon svega je odlučeno kako će u prvoj fazi biti plutajući, a u drugoj na obali.

Stoga je sada pred državom ishoditi lokacijsku i građevinsku dozvolu te izraditi studiju za okoliš. Lokalna zajednica u Omišlju skeptična je prema ekološkim standardima u ovom projektu. No bit će građen, očekuje se da će se 2018. godine na Krku i službeno primiti prvi brod s plinom.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.