Izraelski proizvođač lijekova Teva Pharmaceutical Industries ponudio je u utorak 40,1 milijardu dolara za preuzimanje manjeg američkog konkurenta Mylana, čija bi realizacija stvorila svjetskog diva u segmentu generičkih lijekova.
Tevina neprijateljska ponuda obuhvaća gotovinu i dionice i nadmašuje vrijednošću Mylanovu ponudu za preuzimanje Perriga, ‘tešku’ 28,9 milijardi dolara.
Iz izraelske kompanije poručuju da njihova ponuda podrazumijeva premiju za Mylanove dioničare od 37,7 posto u odnosu na 59,57 dolara koliko je iznosila cijena dionice njihove kompanije prije podnošenja ponude za Perrigo 8. travnja.
“Naš je prijedlog primamljiv i za Tevine i za Mylanove dioničare i za ostale zainteresirane strane”, tvrdi izvršni direktor Teve Erez Vigodman.
Transakcija će Mylanovim dioničarima pružiti “priliku da sudjeluju u značajnom razvojnom potencijalu udružene kompanije koji bi transformirao globalni segment generičkih lijekova i osigurao joj jedinstvenu vodeću poziciju u farmaceutskoj industriji”, ističe Vigodman.
Teva, vlasnica Plive, osvarila je otprilike polovinu prošlogodišnjih 20,3 milijarde dolara prihoda na generičkim lijekovima dok veliki dio preostalog iznosa otpada na kategoriju specijalnih lijekova.
Mylan je pak oko 80 posto prošlogodišnjih 7,7 milijardi dolara prihoda ostvario na generičkim lijekovima. Ove su godine preselili sjedište u Amsterdam nakon kupnje Abbottova poslovanja s generičkim i specijalnim lijekovima izvan SAD-a za 5,3 milijarde dolara.
U Tevi navode da planiraju ulagati u 10 milijardi dolara vrijedno poslovanje nove kompanije sa specijalnim lijekovima a uštedjeli bi oko dvije milijarde dolara troškova i poreznih obveza godišnje. Godišnji bi prihodi nove kompanije premašili 30 milijardi dolara.
Ni Mylan ni Perrigo nisu pokazali interes za upućene ponude.
Perrigo je nakon zatvaranja tržišta u utorak objavio da je uprava “jednoglasno odbila” Mylanovu ponudu.
“Upravni odbor smatra da se prijedlogom znatno podcjenjuje vrijednost Perriga i njegovi izgledi za rast”, kazao je u priopćenju izvršni direktor Joseph Papa. “Upravni odbor Perriga vjeruje da neovisna kompanija ima sjajnu budućnost”, dodao je.
#related-news_0
Iz Mylana su pak prošlog tjedna signalizirali da se odlučno protive Tevinoj ponudi nakon što su mediji izvijestili da izraelska kompanija priprema prijedlog za preuzimanje.
“Već neko vrijeme proučavamo mogućnosti koje bi otvorilo povezivanje Mylana i Teve i smatramo da nije opravdano ni sa stajališta industrije lijekova ni s kulturalnog stajališta”, kazao je u priopćenju od 17. travnja izvršni direktor Mylana Robert Coury.
“Nadalje, povezivanje bi rezultiralo značajnim preklapanjem poslovanja dvije kompanije pa procjenjujemo da nije vjerojatno da bi ga odobrila nadležna tijela za tržišno natjecanje”, dodaje Coury.
Tevina ponuda označava najnoviji pokušaj spajanja u svjetskoj farmaceutskoj industriji. Sektor zdravstvene skrbi na prvom je mjestu među privrednim granama po vrijednosti ovogodišnjih transakcija, od ukupno 160 milijardi dolara, pokazuju podaci Dealogica od 10. travnja.
Prvo su mjesto farmaceutske kompanije osvojile i prošle godine, s ukupnom vrijednošću transkacija od 430 milijardi dolara.