Cijena nafte na londonskom tržištu ove godine porasla 27 posto

Ekonomija 30. pro 201907:25 > 07:27
Pexels (ilustracija)

Cijene nafte na svjetskim tržištima porasle su i prošloga tjedna, četvrtoga zaredom, zahvaljujući napretku u trgovinskim odnosima između SAD-a i Kine, dok je od početka godine cijena barela na londonskom tržištu porasla oko 27 posto.

Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna porasla 3 posto, na 68,16 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 2,1 posto, na 61,72 dolara. Rast cijena nafte četvrti tjedan zaredom zahvaljuje se optimizmu ulagača zbog poboljšanja trgovinskih odnosa između SAD-a i Kine. Nakon što je početkom tjedna predsjednik SAD-a Donald Trump kazao da će se vrlo skoro potpisati prva faza trgovinskog sporazuma između SAD-a i Kine, u četvrtak je Peking poručio da je u bliskim kontaktima s Washingtonom u vezi tog sporazuma.

Premda je već prije rečeno da je sporazum postignut i da će biti potpisan početkom siječnja, poruke iz Washingtona i Pekinga dodatno su ohrabrile ulagače. Prema dogovoru, Washington će smanjiti ili ukinuti niz carina na uvoz kineskih proizvoda, dok će Peking kupovati više američkih poljoprivrednih proizvoda i smanjiti carine na uvoz niza američkih proizvoda.

Poboljšanje trgovinskih odnosa između SAD-a i Kine podržalo je nadu ulagača da će se zaustaviti usporavanje rasta dva najveća svjetska gospodarstva i dva najveća potrošača nafte u svijetu, što bi trebalo dovesti do jačanja potražnje za ‘crnim zlatom’ u idućoj godini. Podršku cijenama pružio je i niz boljih nego što se očekivalo pokazatelja iz američkog i kineskog gospodarstva. Među ostalim, objavljeno je da je maloprodaja putem Interneta u SAD-u dosegnula rekordnu razinu, nadmašivši očekivanja analitičara. Uz to, zalihe nafte u SAD-u pale su prošloga tjedna znatno više nego što se očekivalo, što ukazuje na jačanje potrošnje.

Američki potrošači “ne pokazuju naznake stezanja novčanika, što je pozitivno i za cijene nafte”, rekao je Stephen Innes iz tvrtke AxiTrader. Podršku cijenama pruža i nedavni dogovor OPEC-a i njegovih partnera, uključujući Rusiju, o daljnjem smanjenju proizvodnje kako bi spriječili preveliku ponudu u uvjetima usporavanja rasta globalnog gospodarstva i potražnje za naftom.

Proizvodnja će u prvom tromjesečju 2020. biti smanjena za dodatnih 500.000 barela dnevno. Trenutno smanjenje proizvodnje OPEC+ iznosi 1,2 milijuna barela dnevno, a novim sporazumom smanjenje će dosegnuti 1,7 milijuna barela dnevno ili oko 1,7 posto globalne naftne proizvodnje. I dok OPEC smanjuje proizvodnju, SAD i neke druge zemlje, kao što su Norveška i Brazil, već je dulje vrijeme povećavaju.

U SAD-u se proizvodnja nafte kreće na rekordnim razinama, oko 13 milijuna barela dnevno, no izvješće tvrtke Baker Hughes, objavljeno u petak, pokazuje da je prošloga tjedna broj aktivnih postrojenja u SAD-u smanjen prvi put u tri tjedna, i to za njih 8, na ukupno 677. U isto vrijeme godinu dana prije aktivno je bilo 885 postrojenja.

To znači da će u ovoj godini biti zabilježen prvi pad broja aktivnih bušotinskih postrojenja od 2016., i to za njih otprilike 210. Zahvaljujući svemu tome, od početka godine cijena nafte porasla je na londonskom tržištu gotovo 27 posto, nakon gotovo 20-postotnog pada u 2018. Na američkom je tržištu, pak, cijena barela ove godine porasla 36 posto.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.